‚Dá se říci, že jejich tóra zde má druhý život.‘ V Dublinu žije památka židů z Brandýsa nad Labem

Židovská obec v Brandýse nad Labem vznikla před pěti sty lety a v době svého největšího rozkvětu byla velmi početná. Lidé židovského vyznání tvořili skoro desetinu obyvatel města. Její tragický konec přišel během nacistické okupace Československa. Památka židů z Brandýsa nad Labem ale žije dál až v Irském Dublinu, kde má místní synagoga brandýskou tóru a modlitební knížky věnované těm, kteří žili v Brandýse a během holocaustu přišli o život.

Od stálého zpravodaje Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hilary Abrahamsonová čte ze starého svitku tóry. Verše sleduje typickým ukazovátkem ve tvaru malé ručky s nataženým ukazováčkem. Svitek, ze kterého čte, sloužil dnes už neexistující židovské komunitě v Brandýse nad Labem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Památku židů z Brandýsa nad Labem si připomínají židé v Irském Dublinu. „Naše nové modlitební knížky jsou věnovány jednotlivým lidem, kteří žili v Brandýse a kteří během holocaustu přišli o život,” říká David Abrahamson

„Tóru samozřejmě používáme, například během obřadu bar micva nebo při svátcích. Chceme uchovat památku na původní synagogu v Brandýse a komunitu kolem ní. Byť lidi, kterým sloužila, jsme nikdy nepoznali. Dá se říci, že jejich tóra zde žije druhý život,“ říká Hilary.

Sto let starý svitek se do Dublinu dostal v září roku 1965. Rok poté, co celkem 1563 svitků tór zakoupil v komunistickém Československu britský filantrop Ralph Yablon.

Tóra s pořadovým číslem 373 byla dublinské židovské komunitě zapůjčena a jednou z podmínek je právě to, že bude si bude každý rok připomínat památku 143 židovských obyvatel Brandýsa a Kostelce nad Labem, kteří byli mezi 13. a 16. lednem roku 1943 odvlečeni do Terezína a poté do Osvětimi.

„Dlouho jsme si mysleli, že tato červená čísla, která jsou na tóře, napsali nacisté. Dnes ale víme, že je tam umístili sami židé, kteří v Praze dělali katalogizaci. Všechny tóry očíslovali. Věřili, že až vše skončí, bude možné jednotlivé svitky identifikovat a zaslat zase tam, kam patřily,“ říká paní Hilary.

Hála rovná se Hahn aneb Kdykoliv vidím pomeranč, vzpomenu si na dědečka v Terezíně

Číst článek

Z židovské komunity v Brandýse nad Labem nikdo nepřežil a židovská obec tam po válce ani nebyla obnovena. Zůstal jen velký hřbitov a synagoga. Ta sloužila desítky let jako skladiště.

„Měli jsme tóru, ale prakticky nic jsme o ní nevěděli. Rozhodli jsme, že Českou republiku navštívíme. To bylo asi před deseti lety. Přijeli jsme spolu s lidmi s Holandska, kteří mají také tóru z Československa. Byl to ohromný zážitek, věděli jsme, že synagoga sloužila jako skladiště. Byli jsme okouzleni, jak nádherně je dnes opravená,” vzpomíná Hilary.

Památku židů z Brandýsa nepřipomíná jen původně jejich tóra, ale i modlitební knížky vyskládané na policiích hned u vstupu do dublinské synagogy.

„Naše nové modlitební knížky jsou věnovány jednotlivým lidem, kteří žili v Brandýse a kteří během holocaustu přišli o život,” vysvětluje David Abrahamson.

Beru z police jednu z nich. Když ji otevřu, na předsádce je vlepeno věnování se jménem Marta Hojtašová. Jak se dozvídám později, zahynula ve svých šestatřiceti letech v Osvětimi.

Jaromír Marek, kma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme