Odvolací soud potvrdil Tomáši Urbanovi jedenáctiletý trest vězení za to, že strčil svou družku do kolejiště pražského metra ve stanici Smíchovské nádraží a od vážně zraněné ženy odešel.
Prezident Petr Pavel udělil čtyři milosti, své první od nástupu do úřadu loni v březnu. Omilostněnými jsou dvě matky s nezletilými dětmi, cizinec žijící v Česku a Čech odsouzený v zahraničí.
Dominik Feri od začátku vinu odmítal, soud ho ale na konci dubna i tak poslal pravomocně do vězení. Bývalý politik tehdy řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. To ale nemá odkladný účinek.
Větší otázkou pro zástupce tajné služby, na kterou však zatím není jasná odpověď, je, jak „bezpečně“ uvěznit exprezidenta, pokud porota rozhodne o jeho vině a soudce mu udělí trest odnětí svobody.
Žena z amerického státu Ohio se údajně potýkala s depresemi a dalšími psychickými problémy. U soudu se ke svému činu přiznala a řekla, že se nesnaží ospravedlnit, ale že „dcera a Bůh jí odpustili“.
Proces s Girkinem začal v Moskvě v polovině prosince. Po kritice prezidenta Putina za neschopnost byl loni v červenci zadržen a obviněn z vyzývání k extremismu. Obvinění odmítl.
Chlapců, které sbormistr znásilňoval nebo zneužíval, bylo podle verdiktu celkem 16. Muž se k činům postupně přiznal a po propuštění z vazby dobrovolně nastoupil na léčení homosexuální pedofilie.
„Až ti přijde výzva k výkonu trestu, neignoruj to a nastup, kdy máš,“ říká ve videu krátkovlasá Magda. Kamera ji sleduje od chvíle, kdy zazvoní u vrat nástupní věznice.
Tušl byl odsouzen k patnáctiměsíčnímu trestu vězení. Ve zmíněném trestu je zahrnuto i předchozí odsouzení za nenávistné výroky o Ukrajincích, kterým se Nejvyšší soud zabýval nedávno.
Vrabel se podle soudu dopustil přečinu „šíření poplašné zprávy“ 27. listopadu 2022, když streamoval na Youtube kanále. Obhajobu stavěl na tom, že čerpal z informací volně dostupných na internetu.
Soud také mladíkovi potvrdil ambulantní léčení. Odsouzený Jaroslav Řehák se k činu přiznal, tvrdí, že ho zavražděný učitel šikanoval. Rozhodnutí je pravomocné.
Do trestné činnosti takzvaných bílých límečků se řadí třeba různé druhy podvodů, zpronevěry, krácení daně nebo třeba dotační podvody. Převahu podmíněných trestů dokazují data serveru iROZHLAS.cz.
Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců.
Případem se nyní zabývá Městské státní zastupitelství v Praze. Jiří Syrovátka není jediný, kdo onemocněl před nástupem do vězení. Náhle se rozstonali i Tomáš Pitr, Roman Janoušek či Alexandr Novák.
Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že autem srazil ženu a od nehody ujel. Výkon trestu se mu ze zdravotních důvodů na jeho žádost přerušuje opakovaně, naposledy loni na jaře o rok.
„Vymysleli si poměrně sofistikovaný způsob, jak se k této nemovitosti dostat. Možná i za spolupachatelství pana poškozeného, to se dnes už nedozvíme,“ uvedl soudce Petr Blažek při odůvodnění.
Kvůli opomenutí soudce Petra Nováka zůstal muž odsouzený za majetkovou trestnou činnost předloni na jaře 75 dní nezákonně ve vězení. Pochybení potvrdil kárný senát Nejvyššího správního soudu.
Podle europoslance Tomáše Zdechovského, který se o případ zajímá, Žiga uvěřil pochybné nabídce jednorázového převozu matrací z Belgie do Británie, za což měl obdržet 500 liber (asi 15 000 Kč).
Státní žalobce požaduje pro ruské fotbalisty Alexandra Kokorina a Pavla Mamajeva, kteří jsou souzeni za loňské napadení v centru Moskvy, nepodmíněné tresty.
Souhrnný trest zahrnuje i Řepkovo předchozí potrestání za internetové útoky na bývalou manželku, tedy za poškození cizích práv. Na místě odvolali jak Řepkův obhájce, tak i státní zástupce.