‚Zakrývá si obličej a účelově mění vozidla.‘ Přečtěte si, proč soud Janouškovi neprominul zbytek trestu
Vrchní soud v Praze v létě zamítl žádost lobbisty Romana Janouška o prominutí zbytku jeho trestu. Své rozhodnutí opřel i o soudně nařízené sledování, při kterém vyšlo najevo, že Janoušek není v konečné fázi nemoci a je schopen i bez doprovodu jezdit na kole či navštěvovat galerie. Přečtěte si nyní podrobnosti z usnesení vrchního soudu, které má server iROZHLAS.cz k dispozici.
Odsouzený lobbista ze svého 4,5letého trestu za úmyslné sražení ženy autem odseděl zatím zhruba rok a čtvrt, poté mu byl trest přerušen ze zdravotních důvodů.
Janoušek se opakovaně snažil dosáhnout prominutí zbytku trestu. Naposledy o to zažádal v březnu tohoto roku s tím, že jeho onemocnění dospělo do konečné fáze bez možnosti zlepšení.
Příběh odsouzeného lobbisty Romana Janouška. Z kina Blaník až k loutkáři tahajícímu za nitky
Číst článek
Do lázní i do galerie
Městský soud v Praze tuto žádost zamítnul, rozhodnutí posléze potvrdil i Vrchní soud v Praze. Ten v rámci posuzování nařídil sledování Romana Janouška. Píše se to v usnesení, které server iROZHLAS.cz získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Vrchní soud chtěl sledováním ověřit informace z lékařských zpráv, na základě kterých Janoušek žádal o prominutí trestu. Z nich mimo jiné vyplývalo, že lobbistův zdravotní stav vyžaduje neustálý doprovod poučené osoby, která by mu v případě potřeby byla schopna poskytnout první pomoc.
Sledování posléze ukázalo, že „zdravotní stav odsouzeného rozhodně nepřivodil jeho rezignaci na společenský či sportovní život“. Podle soudu Janoušek bez doprovodu navštěvoval například pražské Žluté lázně či Galerii Meridian.
Konspirativní chování
„Především však zvládl i poměrně fyzicky náročnou činnost, když se dne 23. července 2019, kdy teploty na celém území ČR atakovaly tropických 30 °C, nechal po poledni řidičem odvézt desítky kilometrů za Prahu a v okolí Votic bez jakéhokoli dohledu odjel sám na kole,“ píše se dále v dokumentu.
Soud zjišťoval, jak stoná Janoušek: vyjel si na kole, navštívil plovárnu. ‚Špatné podklady,‘ reaguje advokát
Číst článek
Protokoly ze sledování hovoří také o tom, že se Janoušek na veřejnosti chová „přinejmenším konspirativně, zakrývá si obličej a účelově mění vozidla“.
Soud sledování přerušil už v srpnu tohoto roku, protože došlo k naplnění jeho účelu. Své následné zamítnutí Janouškovy žádosti odůvodnil tím, že přestože je lobbista nevyléčitelně nemocný a nemoc jej kdykoliv může ohrozit na životě, nenachází se v konečné fázi „na hranici mezi životem a smrtí“.
Janoušek je údajně schopný základního způsobu života bez nutnosti hospitalizace, a to jak ve výkonu trestu, tak mimo něj. Soud také konstatuje, že Vězeňská služba České republiky je ve spolupráci s civilními zařízeními schopna odsouzenému zajistit odpovídající zdravotní péči.
Celé usnesení Vrchního soudu v Praze si můžete přečíst zde:
Tři roky na svobodě
Podle lobbistova advokáta Lukáše Trojana vrchní soud rozhodoval na základě neúplných a nesprávných podkladů. „Odůvodnění rozhodnutí obsahuje závěry, které jsou aktuálně mediálně prezentovány tak, že pan Janoušek netrpí závažnou nevyléčitelnou chorobou. Opak je pravdou,“ vyjádřil se dříve pro Radiožurnál.
Opilý Janoušek srazil v roce 2012 ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014.
V brněnské věznici zůstal do března 2016, potom byl z rozhodnutí Krajského soudu v Brně dočasně propuštěn a momentálně je na svobodě. Následně dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu ze zdravotních důvodů, ten mu však ani jednou nevyhověl.