Od katastrofálních povodní v roce 2002 si lidé v Česku postavili 16 tisíc rodinných domů v záplavových územích. Nejvíce takových staveb stojí v Olomouckém kraji.
„Po kulminaci řeky Bečvy jsme byli s kolegy na krátkou prohlídku těch hrází, kde voda v noci začala mírně prosakovat. Měli jsme obavy,“ říká starosta Troubek Martin Frgal
Některý z povodňových stupňů platí na 207 místech, o 55 méně než v neděli, hlásí meteorologové. V noci opět pršelo na většině území republiky, nejvíce v Krkonoších, a to 30 milimetrů.
Část obyvatel se rozhodla z obce odjet po vlastní ose, většina však chce zůstat. Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit nad ránem.
Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit nad ránem, informovalo vedení obce na sociálních sítích. Ve Frýdlantském výběžku je vyhlášen stav nebezpečí.
„Historicky víme, kudy voda do Troubek tekla. V jedné lokalitě, na Závalí, je vybudované dočasné navýšení terénu, které by nás mělo chránit na dvaceti- až padesátiletou vodu,“ říká starosta Troubek.
Prezident Miloš Zeman vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech tornáda na jižní Moravě a popřál uzdravení zraněným. Poděkoval záchranným složkám i lidem, kteří vyjadřují solidaritu.
Troubky na Přerovsku||Tomáš Vojkovský|Zprávy z domova|Rozhovor
V roce 1997 se Troubkami prohnala povodeň a zdemolovala přes tři sta domů. Likvidační práce tehdy trvaly celé léto. Jak tehdy postupovali, líčí starosta obce Radek Brázda.
Symbolem ničivých povodní před dvaceti lety, které zasáhly velkou část Moravy, se stala obec Troubky na Přerovsku. Z návratu velké vody mají místní stále obavy.
Jako partyzánštinu označují vodohospodáři a představitelé města Přerov stavbu protipovodňového valu nedaleko Troubek. Vybudovala ho sama obec, jenže na cizích pozemcích a bez stavebního povolení.
V Troubkách nad Bečvou dnes začala pracovat nová úřednice. Na starosti má agendu související s výkupy pozemků pro stavbu protipovodňové hráze. Po letech diskusí schválili zastupitelé před pár dny projekt navržený Povodím Moravy. Hráze mají vesnici, kterou od roku 1997 třikrát postihly ničivé povodně, ochránit před stoletou vodou.
Ani jednání ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) s vedením Troubek na Přerovsku nepřineslo posun v protipovodňové ochraně této obce. Povodí Moravy a vedení obce mají o protipovodňové ochraně stále odlišné představy.
Už osmý jez v Olomouckém kraji vybavili vodohospodáři novými ochrannými prvky. Bezpečnějším je teď jez v Troubkách na Přerovsku. Náklady na instalaci novinky stály Povodí Moravy pětatřicet tisíc korun.
Občané Troubek pozorně sledují povodeň v Čechách a především v těžce zkoušených Zálezlicích. Často se jim přitom vybavují vzpomínky na záplavu ve vlastní obci v roce 1997. Troubky se tehdy staly symbolem ničivých povodní. Dnes by jejich občané chtěli pomoci lidem v podobně zkoušených Zálezlicích.
Ničivé povodně, které zasáhly Česko před 10 lety, vyvolaly obrovskou vlnu solidarity. Mezi prvními, kdo nabídli pomoc Praze, Zálezlicím a dalším obcím na Mělnicku, byly Troubky. Tedy obec, která se sama stala symbolem povodní v roce 1997.
Před 15 lety se stala obec Troubky symbolem povodní. Záplavy tehdy na počátku prázdnin postihly pětinu území bývalé okresu Přerov. Voda vesnici na soutoku Bečvy a Moravy doslova odřízla od okolního světa. Dnes je prakticky novou obcí. Povodně však zůstávají živou vzpomínkou.
Symbolem povodní z roku 1997 se v Česku staly Troubky. Obec na soutoku Bečvy a Moravy zasáhla povodňová vlna, která vzala sebou na tři stovky domů, o život přišlo devět lidí. Za patnáct let se toho hodně změnilo. Troubky se proměnily v moderní vesnici 21. století. Jen slibovaného ohrázování, které by chránilo obecní i soukromý majetek, se místní zatím nedočkali.
Přesně před rokem ničivé povodně začaly devastovat Troubky na střední Moravě. Voda z řeky Bečvy se do obce začala rozlévat po vytrvalých deštích ve večerních hodinách. A znovu - stejně jako v roce 1997 - vyhnala lidi z jejich domovů. S následkem záplav se mnozí z nich dodnes nestačili vyrovnat.
‚Modrým zlatem‘ bývá voda přezdívaná zejména v místech, kde lidé trpí jejím nedostatkem. Právě proto je dnešek Světovým dnem vody. Jsou ale místa, kde voda vzbuzuje úplně jiné emoce. Třeba v Troubkách, kde ke slovu voda automaticky naskakuje jiné slovo: povodně. Poslední ohrozily vesnici na Přerovsku vloni na jaře.
Ve dvoutisícových Troubkách se tradičně účast v komunálních volbách pohybuje na hranici sedmdesáti procent. Lidé volí ve dvou volebních okrescích v budově kulturního domu. Ta prošla doslova generálním úklidem, volební místnosti jsou nově vymalovány.
Po třinácti letech, které uplynuly od ničivých povodní v roce 1997, se dnes lidé z Troubek na Přerovsku konečně dočkali vůbec první protipovodňové stavby. V lokalitě zvané Závodí si postavili val z hlíny a písku, který by měl zachytit alespoň padesátiletou vodu. Účinný bude tedy i při takových povodních, jaké obec zasáhly naposledy letos v květnu.
Troubky na Přerovsku se letos dočkají protipovodňového valu. Terénní úpravy na okraji vesnice v délce sedmi set metrů mají obec alespoň částečně chránit před záplavami, které tam naposledy udeřily před dvěma měsíci.
Dvoutisícové Troubky dnes přivítají hokejové mistry světa. Trojice reprezentantů v čele s kapitánem Tomášem Rolínkem předá obci symbolický šek na milion dvě stě padesát tisíc korun. Troubeckým fanouškům hokejisté přivezou ukázat i pohár mistrů, který vybojovali v Kolíně nad Rýnem.
Sto padesát školáků se dnes vrací do své školy v Troubkách. Uklidit po povodních, které obec zaplavily 17. května, ji pomohli vojáci společně s dobrovolníky. Po skončení školního roku čekají školu rozsáhlé opravy.
Už několik dnů se uklízí také u Grešákových v Troubkách. Zatím co rodiče mají plné ruce práce, jejich malé děti v akváriu obdivují malou zlatou rybku, kterou při povodních chytily na zahradě. Na pohádky ale mladá rodina nevěří. Opravy domu i náhradu poničeného nábytku budou muset uhradit ze svého. A nepůjde zrovna o malou částku.
V jeden velký sklad humanitární pomoci se proměnil sál kulturního domu v Troubkách. Charitativní organizace, ale i soukromé osoby přivážejí do vesnice postižené povodní čistící a desinfekční prostředky, pracovní pomůcky, ale také hračky a oblečení. Přestože dobrovolníci výdej materiálu bedlivě evidují, už se objevily první případy zneužívání.