Vejde se na přívěsný vozík osobního auta a do hodiny vyrobí pitnou vodu z téměř jakékoliv vody. Na rozdíl od dosud běžných cisteren bude voda z ní navíc stále čerstvá.
Chybějící voda v půdě, nižší úroda i usychající stromy ve městech – sucho trápí Česko i letos. Na co bychom se do budoucna měli připravit? Hostem Vinohradské 12 je klimatolog Pavel Zahradníček.
Voda. Taková samozřejmost! Jak dlouho ještě? Ve vysílání Českého rozhlasu i na serveru iROZHLAS.cz jste mohli sledovat, kolik vody Českem zbytečně proteče.
Pojďme se podívat na možný černý scénář klimatických změn a jejich dopadů v příštích desetiletích. Podle expertů není naplnění těchto předpovědí zdaleka jisté, přesto je potřeba s nimi počítat.
UVNITŘ GRAFIKA. Víte, kolik vody spotřebujete každý den? A teď nemyslíme tu, kterou pijete. Řeč je o virtuální vodě, té, co nevidíte, ale na sklenici vína jí potřebujete až 120 litrů.
Aplikace datových novinářů Českého rozhlasu ukázala, kolik vody se v Česku ztratí v potrubní síti cestou z vodáren ke koncovým uživatelům a kolik se jí například spláchne do záchodu.
V rámci Týdne vody přináší Český rozhlas inspiraci, jak v domácnosti jednoduše šetřit cenný přírodní zdroj a peníze, aniž byste museli slevovat ze svých hygienických standardů.
Island, země ohně a ledu, ale i pitné vody. Na každého obyvatele připadá přes 674 000 metrů krychlových vody. V Česku to je pouhých 1500 metrů krychlových. Jak řeší potomci Vikingů nedostatek vody?
Vodárenské společnosti v loňském roce vyrobily tolik pitné vody, že kdyby se použila podle svého označení jen na pití, celé České republice by vystačila na 61 let.
S nápadem vyrábět nanuky ze znečištěné vody přišli tři tchajwanští studenti. Cíl byl jediný - zvýšit povědomí o problematice znečištění vody a kontrastu mezi příjemným vzhledem a špinavým obsahem.
Povodí Vltavy otevře na jeden den zakázané oblasti na Želivce, včetně „mostů bez konce“. 300 lidí dostane možnost prohlédnout si hráz a další nepřístupné zóny přehrady Švihov na Želivce.