Firma Forsea Food vypěstovala maso úhoře říčního z embryonálních kmenových buněk. Tento postup je podle firmy vhodný hlavně pro ryby a mořské plody, protože mají poměrně homogenní maso.
Populace úhoře podle odborníků v posledních desetiletích postupně klesala kvůli rozšiřování zemědělství, ale zdá se, že jí krab modrý zasadil velkou, ne-li poslední ránu.
Skládkovací firmy podle Mf Dnes našly způsob, jak neplatit za ukládání odpadu. A počítačové systémy většiny nemocnic nejsou zabezpečené proti hackerům, informují Lidové noviny. Více v přehledu tisku.
Úhořů je čím dál méně, na volbu po internetu si budeme muset počkat a zmrzliny se v Česku letos prodá nejvíce v historii. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Energetici v Dukovanech objevili v areálu elektrárny nečekané návštěvníky. V nádržích pod chladicími věžemi objevili dva dospělé, metr dlouhé úhoře. Proto museli rybáři v jaderné elektrárně podniknout výlov nádrží.
Rybáři z Vysočiny se snaží vylepšit stav populace úhořů v řekách. Už deset let společně se svými kolegy po celých Čechách a na Moravě vysazují tento druh ryby. V uplynulých dnech vysadili na Vysočině za pomoci Moravského rybářského svazu na tři tisíce malých úhořů.
Na březích sečské přehrady skončily stovky mrtvých úhořů. Rybáři jich už napočítali více než sedm set kusů. Hromadný úhyn úhořů říčních podle prvních testů způsobila souhra několika klimatických jevů - vysoké teploty vody v nádrži a nedostatku kyslíku.
Za posledních dvacet let se populace úhořů v evropských vodách klesla o devadesát procent. Informaci přinesl britský deník The Independent. Evropské státy chtěly lov úhořů dočasně zakázat, ale nepovedlo se. Francie odmítla zákaz lovu podepsat. Vyváží totiž úhoře do Číny a nechce přijít o zisky.
Úhoř říční patří k nejznámějším evropským rybám, ale zároveň k ohroženým druhům. Převážná část evropských úhořů žije ve Francii. Odtamtud pocházejí také ti, kteří se vysazují v řekách a jezerech v zahraničí.