Vetřelci v jaderné elektrárně. V Dukovanech našli v nádržích dva úhoře
Energetici v Dukovanech objevili v areálu elektrárny nečekané návštěvníky. V nádržích pod chladicími věžemi objevili dva dospělé, metr dlouhé úhoře. Proto museli rybáři v jaderné elektrárně podniknout výlov nádrží.
Úhoři se podle ekologů nemohli dostat do nádrže v dospělém stavu. Všechna potrubí i čerpadla zamezují průniku jakéhokoli většího předmětu nebo organismu a v Dalešické přehradě v nasávacím otvoru jsou samozřejmě mříže.
Elektrárenský ekolog Milan Svozil se domnívá, že existuje pouze jedna varianta, jak se úhoř do nádrže dostal. „Museli se sem dostat jako vajíčka nebo jako malý potěr, malinkatí úhoříčci, kteří tady v prostředí, které jim jakžtakž vyhovuje, dožili dospělosti,“ řekl.
Dvoucentimetroví zabijáci. Nejjedovatější medúzy míří k australským plážím
Číst článek
Velkou otázkou ale je, co vlastně draví úhoři uvnitř elektrárny v průmyslových nádržích pod chladicími věžemi vlastně žrali. Nestačí jim plankton nebo řasy a jiné ryby v nádržích pracovníci elektrárny nenašli.
V elektrárně se objevují zvířata často
Jedno vysvětlení ale existuje. Řeka Jihlava je znečištěná fosforem, který je dokonalou živnou půdou pro vodní řasy. V Dukovanech s nimi mají problémy, vodní řasy jim ucpávají potrubí a zanášejí samotné bazény pod chladicími věžemi.
V bazénech se ale díky tomu usadili vodní šneci, kteří požírají vodní řasy a dobře si jim tam daří. A tak je předpoklad, že zatímco šneci požírali řasy, úhoři se zase krmili těmito šneky, a tak dokázali dorůst metrové délky.
Zvířata v areálu jaderné elektrárny nejsou neobvyklá. Běžně se tu objevují zajíci, žila tam dokonce i liška, která lovila zajíce, jsou tam netopýři, holubi, poštolky a bobři, ale úhoři patří zatím mezi největší raritu.