Sněmovna schválila novou úpravu úhrad zdravotnických prostředků. Novela o veřejném zdravotním pojištění by měla lidem ušetřit stamiliony korun na spoluúčasti, víc pomůcek bude bez doplatků.
Stárnoucí lidé, kteří nestíhají doběhnout na záchod, si mohou připadat bezmocně. Trapasu jim pomáhají předejít inkontinenční vložky nebo kalhotky, které proplácí zdravotní pojišťovny. Od listopadu se ale změní jejich ceny. Pojišťovny totiž mění systém úhrad a na dražší pomůcky zavádí doplatky. Kritizují to výrobci, urologové i domovy pro seniory.
Ambulantní specialisté nesouhlasí s penězi, které by měli dostat v příštím roce od zdravotních pojišťoven. Podle propočtů mají mít o 1,5 procenta financí méně, než jim původně slíbilo ministerstvo zdravotnictví. Kvůli úhradám na příští rok proto zvažují i protesty.
Umřít doma mezi svými blízkými si přeje většina Čechů. Umožnila by jim to třeba i domácí hospicová péče, zatím ji ale nehradí zdravotní pojišťovny. To by se mohlo změnit, od dubna se rozběhl pilotní projekt. Testuje, jak by mohlo financování mobilních hospiců fungovat.
Zubaři by v příštím roce mohli dostat od zdravotních pojišťoven na úhradách o téměř 200 milionů korun víc. Na tomto navýšení se už dohodli, ale nemocnice proti tomu měly námitky. Na úhradách zatím dostávají zubaři od pojišťoven zhruba 9 miliard korun.
Svaz pacientů navrhuje, aby zdravotní pojišťovny hradily pacientům s celiakií bezlepkovou stravu až do výše 12 tisíc korun ročně. Jak dnes uvedla senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková, tento návrh už je předjednaný s ministrem zdravotnictví.
Čeští pacienti začínají využívat služeb lékařů v zahraničí. Už dva týdny se totiž mohou nechat ošetřit v cizině podle nových pravidel. Pokud vycestují do zemí Evropské unie na plánovanou operaci, nemusejí předem žádat o souhlas svoji zdravotní pojišťovnu. Rakouské nebo německé kliniky využívají hlavně lidé z Moravy a jižních Čech.
Někteří pacienti z Náchoda a Rychnova možná budou muset za plánovanými operacemi dojíždět dál. Tamní nemocnice tvrdí, že už vyčerpaly limity úhradové vyhlášky od tří pojišťoven pro tento rok a za další zákroky by nedostaly peníze. Pojišťovny to odmítají a věří, že k omezení péče nedojde.
Senát je proti omezování lázeňské péče. Postavil se za petici Sdružení lázeňských míst České republiky, kterým se nelíbí snížení úhrad na lázně od zdravotních pojišťoven. Především levicoví senátoři varovali před úpadkem lázeňství, který by se projevil i ve zvýšení nezaměstnanosti.
České lázně přišly během posledního čtvrt roku až o polovinu pacientů. Tvrdí to Svaz léčebných lázní. Podle něj za to mohou nová pravidla, která omezují lázeňskou péči hrazenou ze zdravotního pojištění. Ta platí od října a projevila se víc, než se čekalo.
Až o polovinu se snížil za posledního čtvrt roku počet pacientů v českých lázních. Důvodem je nová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která omezuje lázeňskou péči hrazenou ze zdravotního pojištění. Některé léčebny už musely kvůli úbytku lidí zavést úsporná opatření. To je případ i Lázní Jáchymov. Tam uzavírají některé provozy a propouštějí zaměstnance.
Česká stomatologická komora znovu otevřela debatu o hrazení či nehrazení zubních plomb ze zdravotního pojištění. Předseda komory Pavel Chrz na včerejší tiskové konferenci uvedl, že komora bude znovu usilovat o to, aby se plomby, ošetření zubních kořenových kanálků a rovnátka dospělým přestaly platit ze zdravotního pojištění.
Za lék, který stojí maximálně padesát korun, si mají nově lidé platit sami. Pojišťovny by se tak na této skupině levných léků neměly podílet vůbec. Navrhuje to ministerstvo zdravotnictví s tím, že tak ročně uspoří až jednu miliardu korun. Záměry se ale nelíbí lékařům, lékárníkům ani pacientům.
Ceny zdravotních výkonů se mění. Podle jejich seznamu vykazují lékaři péči o pacienty a pojišťovny jim podle toho platí. Pro představu je jeden výkon třeba vyšetření EKG. Ministerstvo zdravotnictví právě teď představilo první celkovou revizi sazebníku, který v Česku funguje už 20 let.
Některé léky od ledna zdraží. Vyprší platnost opatření takzvaného Janotova balíčku, který snížil ceny léků a úhrad od pojišťoven o sedm procent. Píše o tom list Mladá fronta Dnes. Jak ale dodává, zdražení se netýká všech léků, některé naopak zlevní nebo zůstanou na stejné úrovni. To možná podle deníku způsobí zmatky.
Dětští praktici se bojí, že příští rok nebude na léky a laboratorní vyšetření. Řekli to na setkání lékařů a zástupců nemocnic v sídle České lékařské komory. Nesouhlasí s úhradovou vyhláškou pro příští rok. Ta stanoví, kolik dostanou za péči zaplaceno od pojišťovny. A ministerstvo zdravotnictví v ní ubírá peníze.
Nemocnice se bojí o peníze od zdravotních pojišťoven. Kdyby jim pojišťovny začaly platit pozdě, ohrozilo by to jejich platební schopnost. Neměly by včas třeba na léky. Výběr pojistného se stále zhoršuje a příští rok by mohlo ve zdravotnictví chybět až deset miliard korun. Nemocnice by pak mohly za pozdní platby pokutovat pojišťovny a vznikl by začarovaný kruh.
1:36
|Igor Maňour, Martin Hromádka, Jana Huzilová, Pavel Pavlas|Zprávy z domova
Středočeský kraj mění ode dneška systém úhrady lékařských poplatků. Přechází na obměněný plzeňský model, kdy všichni pacienti budou muset nejprve částku zaplatit a až potom případně požádat písemnou formou o její vrácení. Ostatní kraje vedené sociálními demokraty už od proplácení ustoupily.
Tři miliardy korun má uspořit zdravotnímu pojištění revize úhrad léků od prvního května. Revize o měsíc dřív už prý ušetřila skoro dvě a půl miliardy. Oznámil to Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Ministerstvo zdravotnictví dokončuje novou úhradovou vyhlášku. Už ve čtvrtek by mělo být jasné, kolik dostanou lékaři a nemocnice příští rok zaplaceno za péči od pojišťoven.
Zatímco nyní lékařské prohlídky lidí z rizikových pracovišť platí částečně zdravotní pojišťovny, nově by je podle záměru ministerstva zdravotnictví měl platit jen zaměstnavatel. Českým firmám hrozí, že se jim tak výrazně zvednou náklady.
Dohodovací řízení o úhradách za péči o pacienty dnes zkrachovalo. Pojišťovny byly ochotny platit měsíčně 42 korun za pacienta a korunu za bod. Příjmy praktických lékařů by stouply o 15 procent, spolu s třicetikorunovými poplatky od pacientů až o 30 procent. Ambulantní specialisté mohli počítat s růstem od dvou do osmi procent. Zvýšení částky pro praktické lékaře se nelíbilo právě ambulantním specialistům. Proti byli ale v podstatě všichni zdravotníci. Chtěli víc peněz, než jim pojišťovny nabízely.
Premiér Jiří Paroubek a ministr zdravotnictví David Rath se snaží odvrátit chystanou demonstraci zdravotníků ohlášenou na příští pátek. Dnes se s šéfem České lékařské komory Milanem Kubkem nečekaně domluvili na novele úhradové vyhlášky, proti které doktoři vystupovali. Od 1. dubna tak dostanou více peněz a zvýší se i platby za státního pojištěnce. Lékaře však připravovaná změna nepřesvědčila.