Několik radikálních věřících se v pátek na Filipínách opět podrobilo letitému tradičnímu rituálu přibíjení na kříž. O Velkém pátku tak napodobovali poslední hodiny Ježíše Krista.
Centrem Prahy dnes prošel průvod, který připomněl ukřižování Ježíše Krista. To podle křesťanských tradic připadá na Velký pátek. Účastníci průvodu šli ze Staroměstského náměstí přes Můstek na Jungmannovo náměstí. Přihlížely stovky Pražanů i cizinců - i díky tomu, že organizátoři pojali akci netradičně jako happening.
V den, kdy byl ukřižován Kristus, dodržuje celý křesťanský svět přísný půst. Věřící se zároveň ponoří do ticha a smutku. Podle lidových tradic se na Velký pátek také otevírají poklady ve skalách.
Už přes půl století se ve filipínském městečku San Fernando nechávají na Velký pátek někteří věřící ukřižovat. Po vzoru Ježíše Krista tak chtějí utrpením odčinit své hříchy a dojít vykoupení.
Bolest, krev a utrpení jsou v některých částech světa symbolem Velikonoc. Třeba na Filipínách, kde se každoročně v době velikonočních svátků stovky věřících vykupují za hříchy bičováním a ukřižováním, stejně jako trpěl Ježíš.
Mikulovské muzeum od dubna vystaví na zámku unikátní obraz Ukřižování. Dlouhá léta toto dílo všichni znalci datovali do 19. století a považovali jej za běžnou součást kostelních inventářů. Shodou ne zcela obyčejných okolností však vyšlo najevo, že plátno ve skutečnosti skrývá hned několik maleb, navíc mnohem hodnotnějších.
1:40
|Naděžda Hávová, Marika Táborská, Mirko Kašpar|Zprávy ze světa
Křesťané na celém světě si dnes připomínají smrt Ježíše Krista. Je Velký pátek, nejtišší a nejsmutnější den v liturgickém roce. Podle evangelií bylo 15 hodin, když Ježíš na kříži vydechuje naposledy. A právě ve tři hodiny odpoledne se v kostelech mohou věřící vydat na křížové cesty.
Rakouská veřejnoprávní televize a rozhlas ORF si chce na Velký pátek minutou ticha připomenout ukřižování Krista. U části veřejnosti však takový krok vyvolal nesouhlasné reakce.
Takzvaný Týden neklidu proti reformám vysokého školství pokračuje. Po velkých demonstracích v Brně, Praze nebo Plzni manifestují vysokoškoláci také v Ústí nad Labem. Uspořádali tam happening „Křížová cesta Josefa Dobeše“, během něhož došlo i k symbolickému výstupu na Golgotu a ukřižování ministra školství.
24 Filipínců se na Velikonoce nechalo dobrovolně ukřižovat. Tradiční obřad připomínající smrt Ježíše Krista proběhl v provincii Pampanga severně od metropole Manily. Součástí rituálu, který se na Filipínách koná už půl století, je i sebebičování věřících. Katolická církev ale s tímto extrémním projevem nesouhlasí.
Velký pátek si svérázným způsobem připomněli katolíci na Filipínách, kde se na dvacet z nich nechalo ukřižovat. Někteří se tímto způsobem snaží zbavit svých hříchů nebo prokazují vděčnost za boží milost. Rekordmanem je v tomto směru padesátiletý Rubén Enaje, který se dobrovolně nechal přibít na kříž už popětadvacáté.
Dvě desítky Filipínců se na Velký pátek nechaly dobrovolně přibít na kříž. Tradiční obřad, který se severně od metropole Manily koná už od roku 1962, sledovalo na čtyřicet tisíc lidí. Páteční obřad zahájily už dopoledne desítky sebemrskačů, jejichž záda byla brzy zalita krví. Všichni pak absolvovali Křížovou cestu, podobně jako Ježíš Kristus před dvěma tisíci lety.
Na Filipínách se dnes nechají vybraní jedinci dobrovolně ukřižovat. Jedná se o tradiční obřad, který se v zemi koná už půl století. Pro připomenutí smrti Ježíše Krista se nechá několik věřících Filipínců zbičovat a přibít na kříž. Obřad se koná ve městě San Fernando v provincii Pampanga.