Prach, pot a krev. Velikonoce na Filipínách jsou plné Kristova utrpení
Už přes půl století se ve filipínském městečku San Fernando nechávají na Velký pátek někteří věřící ukřižovat. Po vzoru Ježíše Krista tak chtějí utrpením odčinit své hříchy a dojít vykoupení.
V pravidelném rytmu se asi dvě desítky poloobnažených mužů bičují důtkami. Kapky krve zkrápí okolí. Lidé se tlačí a chtějí se k mužům v kápích, které okolí nezajímá, dostat co nejblíže.
Horko, prach a stovky ulepených těl. Tak vypadá jeden z průvodů na Velký pátek ve filipínském San Fernandu. Městě, známým právě krvavým procesím a scénou biblického ukřižování.
„Je to sice kruté, ale je to naše tradice. Druh pokání,“ vysvětluje jeden z přítomných Filipínců. Když ale vybranému mučedníkovi, představujícího Ježíše na Kříži, vbíjí do dlaní asi deseti centimetrové hřeby, vyjekne i on zděšením. Naopak muž v bílém rouchu, který představuje Ježíše, jen několikrát vykřikne.
Ve filipínském San Fernandu natáčela zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková
Uměle vytvořený kopec za městem nahrazující biblickou Golgotu je obklopen novináři a lidmi, kteří přihlížejí výjimečnému spektáklu. Tento druh pokání považují spíše za páteční atrakci, než že by pro ně byla extatickou náboženskou podívanou.
Lidé tady omdlévají nanejvýš z horka. Nikde ani kousek stínu, diváci se tísní v každém možném prostoru, kde se dá alespoň na chvilku schovat před pálícím sluncem. Poučení místní jsou vybaveni deštníky. „Odhadujeme, že je tady letos tak 20 až 30 tisíc lidí,“ informuje jeden z policistů.
Jinak ale organizace příliš nefunguje. Tlačenice nejenom osob ale i vozíků, kol a motorek je v úzké ulici, jediné vedoucí k místu ukřižování, strašná. Každý chce být velkolepé scéně přítomný.
Nejde totiž jen o náboženství. Důkazem je toho i přítomný starosta a místní politici. Všude okolo navíc visí volební plakáty do místního zastupitelstva. Proč se při takovém divadle nezviditelnit?
„Každoročně tato událost přitáhne do San Fernanda mnoho lidí, tak proč toho nevyužít? Procesí a ukřižování tady má tradici," komentuje událost mladý Filipínec Nonoi.
I přesto, že i on má za to, že jde o uměle vytvořenou iluzi, navzdory všem odpůrcům by se podle něj měla jako tradice udržet.