Rakušané se přou, zda se má v televizi připomínat ukřižování Krista
Rakouská veřejnoprávní televize a rozhlas ORF si chce na Velký pátek minutou ticha připomenout ukřižování Krista. U části veřejnosti však takový krok vyvolal nesouhlasné reakce.
„Základní práva nefungují na principu většiny. Takže dokud tu bude byť jen jeden jediný nekatolík, tahle minuta ticha je nepřípustná,“ říká Eytan Reif, Rakušan s izraelskými kořeny.
Eytanovo občanské sdružení s příznačným názvem „Náboženství je soukromá věc“ bojuje za to, aby se rakouský stát nemíchal dohromady s vírou. A minuta ticha ve veřejnoprávní televizi jako připomínka umučení Ježíše Krista je podle Eytana přesně takovým mícháním.
Proč části Rakušanů vadí snaha připomenout si ukřižování Krista, zjišťoval zpravodaj ČRo Vojtěch Berger
„Minuta ticha je náboženským rituálem, který vymyslela televize ORF. Umučení Krista se prezentuje jako fakt, stejně jako když si minutou ticha připomínáme třeba oběti tsunami v Japonsku nebo oběti masakru v Norsku. Umučení Krista je ale otázkou víry. Zkrátka, nemá to ani novinářské, ani výchovné opodstatnění. Jde tu jen o náboženský symbol,“ míní.
Kromě televize ztichnou dnes na minutu i některé stanice veřejnoprávního rozhlasu. Eytanovo sdružení napsalo mediální společnosti ORF otevřený dopis. Pokud minutu ticha televize neškrtne z vysílání, bude si sdružení stěžovat u nadřízených orgánů.
„Regionální rozhlasová studia bývají často velmi konzervativní a ráda se k podobným krokům, jako je minuta ticha, přidávají,“ tvrdí Eytan Reif.
V pozadí však zůstává jedna mnohem komplikovanější otázka – jak katolické je dnes vlastně ještě Rakousko? Katolická církev udává skoro 5,5 milionu členů, ale Eytanovo sdružení kontruje praktickými údaji.
Na poslední katolické vánoční bohoslužby se v televizi dívalo jen 75 000 lidí, tedy 1,5 procenta rakouských katolíků. Klade si proto otázku, pro koho tedy dnešní minuta ticha vlastně je.