Loni na podzim podepsal Řím s Tiranou dohodu o přesunu migrantů. První loď s šestnácti lidmi do přístavu Shëngjin připlula ve středu, o dva dny později však italský soud nařídil jejich převoz zpět.
Státní zástupce podal v případu údajné zpronevěry dotací nadací Help Ukraine obžalobu na jejího zakladatele Vladimíra Gergela. Za peníze na integraci uprchlíků si měl pořídit nový byt.
Město podle primátora nemá ubytovací kapacity, takže centrum bude Ukrajincům poskytovat jen nouzové přenocování ve stanových táborech a zprostředkovávat státní lůžka.
Podle odhadu úřadů nyní pobývá v Česku asi 280 000 až 300 000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet běženců nelze určit, někteří z Česka odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí domů.
Proč je důležité mít ve válce gelové nehty? Z čeho dětští uprchlíci tak často zvrací? A kam nejčastěji míří Ukrajinci, kteří museli opustit své domovy?
Částky navrhované na příspěvek: tři až dvanáct tisíc. Z plánů ministerstva je Hůle rozčarovaný. „Ministerstvo si zvolilo cestu, která je naprosto nekompetentní,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál.
Na jedné straně úsměv a bezstarostný smích, na druhé straně traumata, obavy a strach z přeletů letadel – už přes jeden a půl milionů dětí uteklo před válkou z Ukrajiny.
Psychologové zatím ještě nezahajují ozdravnou psychoterapii. S terapií se musí začít, až si běženci najdou stálé místo pobytu a budou se opravdu cítit bezpečně.