Kodym loni v únoru v tendru obhájil post ředitele Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Ministr Kupka jmenování poté zrušil, když Kodym upozornil EU na problémy ve státní podpoře Českých drah.
„Každá změna v nějakém systému, byť dochází ke zjednodušení, je vnímána jako možný problém,“ říká o digitálním stavebním řízení místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj, Ivan Bartoš.
„Dnes (ve středu) jsme se na vládě dohodli, že v nejbližší době svoláme jednání předsednictva tripartity, abychom tuto otázku probrali,“ popsal pro Radiožurnál ministr Marian Jurečka.
Od léta 2022 láká Putinova administrativa na vysoké platy a povýšení profesionální úředníky, aby odjeli pracovat na okupovaná území, která Rusko dobylo na Ukrajině. Řada lidí vábení podlehla a odjela.
„Jsem ráda, že jsem mohla dát šanci Danu Braunovi jako prvnímu Čechovi. Myslím si, že to může být povzbuzení pro řadu dalších Čechů. Příklady docela slušně táhnou,“ vyzdvihla pro iROZHLAS.cz Jourová.
Libor Nedorost byl pravomocně odsouzen za přijímání úplatku, ale nyní na České inspekci životního prostředí prověřuje zákonné chování firem. Ředitel inspekce se hájí, že o jeho minulosti nevěděl.
„Výroky stěžovatele směřovaly proti ‚řadovým úředníkům‘ městského úřadu, od nichž nelze legitimně požadovat, aby snášeli stejnou míru přípustné kritiky jako politicky činné osoby,“ stojí v usnesení.
„Část peněz (pět milionů Kč) měl úředník skutečně převzít a bezprostředně poté byl zadržen kriminalisty Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ),“ uvedl Ibehej.
Nic nezměnilo ani nedávné zmírnění zákona. Ministerstvo spravedlnosti v následujících týdnech pošle úřadům na dva a půl tisíce jmen veřejných funkcionářů, kteří zákonnou povinnost nesplnili.
Minimálně jeden z poslanců může mít problém. Jeho přiznání ještě před pár dny v databázi chybělo, za což by mu mohla hrozit až padesátitisícová pokuta.
Úředníci resortů vlády Bohuslava Sobotky z ČSSD dostali za první pololetí rekordní odměny - dohromady přes 280 milionů korun. To je o necelých dvacet milionů víc než za pololetí předcházející. Ministři si ale stojí za tím, že si jejich podřízení bonusy zaslouží. Odměny určuje také služební zákon.
Vysoké teploty dolehly i na úředníky. Otevírací dobu omezily třeba radnice na Novojičínsku, rtuť teploměru se v některých kancelářích vyšplhala až na 35 stupňů. Kvůli tropickým teplotám odchází i technika, jako se to stalo například v Kopřivnici.
České úřady budou posílat více peněz na mzdy státních zaměstnanců. Každý vedoucí pracovník musí mít nově konkrétního zástupce. Ten pak za vedení dostane příplatek. Organizační struktura úřadů se mění kvůli služebnímu zákonu. Podle zastánců ale nový systém vnese do výkonu státní správy řád.
Až pět let za mřížemi má v Británii hrozit státním úředníkům, kteří selžou v případech sexuálního zneužívání dětí. Navrhuje to premiér David Cameron. Řekl také, že ve Spojeném království docházelo ke zneužívání v průmyslovém měřítku. Objevují se totiž další detaily toho, jak úředníci brutálnímu zacházení s dětmi v minulosti nečinně přihlíželi.
Bývalý ředitel středočeského krajského úřadu Zdeněk Štětina má novou funkci - opět ve středních Čechách. Začátkem března přitom na post šéfa úřadu rezignoval poté, co audit upozornil na řadu pochybení krajského úřadu. Radní ho ale přesto jen několik dní po jeho odchodu jmenovali do funkce ředitele krajského domova pro seniory ve Velvarech na Kladensku.
Hlinečtí úředníci museli podepsat etický kodex. Dokument definuje pracovní povinnosti přibližně devadesáti městských zaměstnanců, stranou ale nezůstala ani pravidla chování k návštěvníkům úřadu nebo normy oblékání.
Rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji prý ovlivňují politici, peníze mají přihrávat spřáteleným firmám. Tvrdí to bývalý úředník Úřadu regionální rady Severozápad Leo Steiner s tím, že důkazy předal policii. Vedení úřadu i Ústeckého kraje to odmítají a chtějí Steinera zažalovat.
4:56
|Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová, ak|Zprávy z domova
Úředníci státní správy se budou muset řídit etickým kodexem. Vláda dnes schválila tato pravidla pro chování zaměstnanců veřejné správy. Kodex by měl garantovat kvalitu jejich služeb a chránit je třeba při oznámení korupce a jiného neetického chování.
Dvě miliardy korun na církevní restituce chtějí Věci veřejné získat sloučením ministerstev a zrušením nebo spojením některých centrálních úřadů. Zástupci Véček nechtějí být konkrétní a svoje návrhy oznámí až na pondělním jednání koaliční K9, kde je chtějí i prosadit.
Bývalý úředník pražského magistrátu Zbyněk Bernat stane znovu před soudem. Odvolací jednání se tak znovu vrátí k případu, kdy Bernat z pozice šéfa odboru dopravních přestupků údajně ovlivňoval vyšetřování dopravních nehod. V červnu ho za to soud poslal na čtyři roky do vězení.
V případu železničního neštěstí ve Studénce se objevilo nové podezření. Hejtmanství zřejmě až po pádu mostu sepsalo dokument, který potvrzuje, že na stavbě může pracovat i externí firma - společnost Bögl a Krýsl. Vyplynulo to z dnešního přelíčení, ve kterém několik hodin vypovídala bývala pracovnice krajského úřadu.
Vláda dnes projedná zákon, který by měl ochránit úředníky veřejné správy před bezdůvodným odvoláním při změně politické moci. Nová legislativa také sjednotí vzdělávání úředníků.
Prezident republiky Václav Klaus dnes jmenuje nové soudce. Podle Soudcovské unie jsou sice potřeba, aby nahradili ty, kteří odchází do důchodu. Mezi šedesátkou a sedmdesátkou jsou jich totiž stovky. Mnohem víc ale prý chybí soudní úředníci.
Zaměstnanci unijních institucí budou ve čtvrtek znovu stávkovat. Domáhají se dodržení předem stanovených pravidel růstu jejich platů, které by se měly příští rok zvýšit o 3,7 procenta.
Proti hrozícímu snižování mezd protestovali v centru Prahy státní zaměstnanci. Úředníkům, hasičům a policistům se nelíbí plán ministra financí Eduarda Janoty, který jim chce snížit mzdy v příštím roce o čtyři procenta kvůli udržitelnému státnímu rozpočtu.