„To není realizovatelné, aby někdo obcházel babičky a klepal na ně s tím, že mají starý dům a musí zateplit nebo se vystěhovat. Takhle to prostě neskončí,“ věří Petr Holub.
Roční bilanci plynárenské soustavy v loňském roce významně ovlivnila loňská geopolitická situace způsobená ruskou agresí na Ukrajině. Oproti roku 2021 poklesl dovoz plynu o 40,7 procenta.
Míra umělého osvětlení v noci podle Hladíka stoupá ročně téměř o deset procent a aktuálně více než 80 procent světové a více než 99 procent evropské populace žije v noci pod osvětlenou oblohou.
Bydlíte ve velkém domě, který není zateplený? Nejspíš patříte mezi domácnosti, kterým letos nejvíce vzrostly výdaje na bydlení. I to ukazují nová data z projektu Česko 2022: Život k nezaplacení.
„Vlhkost v bytě může ovlivnit řada věcí. Pokud v něm sušíte prádlo nebo zaléváte hodně rostlin, jde o další zdroj. Navíc při spaní člověk za noc vydýchá až půl litru vody,“ říká Malec.
Střechu nebo okna zateplily podle dat agentury PAQ Research hlavně domácnosti s vyššími příjmy. Těm, kterým na úpravy nezbývají peníze, může pomoct stát díky novému projektu Nová zelená úsporám Light.
Úspora energií v domácnostech se podle průzkumu odráží na číslech o spotřebě jen částečně. Na spotřebu má totiž vliv i počasí, letošní začátek podzimu byl spíš chladnější.
Server iROZHLAS.cz oslovil tři desítky státních úřadů, aby zjistil, jak chtějí šetřit energie. Zaměstnanci se budou muset teple obléct, zvyknout si na nové osvětlení a častěji chodit po schodech.
Zvýšenou kriminalitu policisté v Jílovém u Prahy neevidují. Na zhasínání osvětlení si zatím nestěžují ani místní obyvatelé. „Myslím si, že šetřit je potřeba,“ komentuje obyvatel Jílového,
3:40
Prahy||Barbora Borovská|Ekonomika|Energie za všechny peníze
Rostoucí inflace ukrajuje z rozpočtů domácností stále víc peněz. Češi tak začínají ve velkém šetřit. Někdy stačí malé změny, které nám ušetří až tisíce korun na konečném vyúčtování domácností. Jaké?
3:46
Kutná Hora||Janetta Němcová|Zprávy z domova|Energie za všechny peníze
Městský úřad kvůli cenám energií nařídil podobným budovám systém EPC, který má za cíl šetřit energie. Do současnosti v nemocnici například fungovalo parní topení, které neodpovídalo emisním limitům.
Ceny paliv se v Česku se dlouhodobě pohybují kolem 45 korun za litr. Jak ušetřit? Lektor úsporné jízdy Tomíšek zdůrazňuje, že základem je plynulá jízda.
Celkem 15 procent domácností v průzkumu uvedlo, že se zatím omezovat nemusí a dopady rostoucích cen necítí. 24 procent lidí se ale omezuje velmi výrazně, šetří například na potravinách.
Pokud by k omezení rychlosti došlo, byl by to obrovský průlom. Z možnosti brázdit autem dálnice stylem „co to dá“ se totiž stal v Německu od dob masového rozšíření aut důležitý symbol blahobytu.
Nemocnice v Uherském Hradišti už investuje do fotovoltaiky. Ta ve Zlíně nechala zateplit fasádu jednoho z objektů. A v Náchodě hledají cesty, jak vařit z levnějších potravin.
Úsporný tarif by měl pomoct lidem zvládnutí prudkého zdražování energií. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) nebude příprava opatření trvat dlouho.
Akce chce upozornit na nutnost ochrany klimatu a snížení emisí. Hodina Země se uskutečňuje od roku 2007 pod patronátem Světového fondu na ochranu životního prostředí (WWF).