S nižší teplotou v bytě roste riziko vzniku plísní. Odborníci varují před vlhkostí, doporučují větrat

Snížení teploty v bytě kvůli úsporám za energie může znamenat větší rosení oken. Podle odborníků z ČVUT to pak při nedostatečném větrání vede až ke vzniku plísní. Hrozí to především tam, kde nemáme plastová okna správně seřízená, vlhkost ale ovlivňují i další faktory – třeba zalévání rostlin nebo sušení prádla.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Termostat

Při nižší teplotě se automaticky zvýší vlhkost a s tím i možnost, že se v interiéru objeví plísně (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Se servisním technikem Jiřím Malcem vcházíme na pražském Jižním městě do jednoho ze sídlištních bytů. Paní, která v něm žije, ho zavolala kvůli oknu, které netěsní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o tom, jak kvalita oken ovlivňuje vlhkost v bytě, a jak ji případně snížit.

„Okna je potřeba udržovat, občas seřídit a namazat,“ vysvětluje Jiří. A zatímco paní jde pro židli, technik si podrobně panelákové okno prohlíží.

„V tomto případě je zázrak, že se okno nerosí, protože špatně těsní a kvalita je po letech také nižší.  Kdyby tu byla vlhkost vyšší než 50–60 procent, tak to bude stoprocentně rosit,“ popisuje.

V místnosti je citelně chladno a to je podle Zbyňka Svobody z Katedry konstrukcí pozemních staveb Fakulty stavební ČVUT ideální prostředí pro vytvoření rosy na skle.

„Předpokládaná teplota v běžném bytě je 20 stupňů Celsia, přitom je relativní vlhkost 50 procent. Když snížím teplotu na 15 stupňů, vlhkost se automaticky zvýší až o 20 procent a v takovém interiéru se mohou objevit i plísně,“ řekl Radiožurnálu.

Sušení prádla i zalévání

Právě na oknech se vysoká vlhkost v bytě projeví nejdříve jednoduše tím, že se orosí. Podle Jiřího Malce lze pak míru vlhkosti rozeznat podle velikosti oroseného pruhu na skle. Okno je dobré utřít, ale především pátrat po příčině.

Do lepšího zateplení domova zatím investovala necelá desetina Čechů. Ostatním může stát pomoct dotací

Číst článek

„Vlhkost v bytě může ovlivnit řada věcí. Pokud v něm sušíte prádlo nebo zaléváte hodně rostlin, jde o další zdroj. Navíc při spaní člověk za noc vydýchá až půl litru vody,“ říká Malec.

Vlhkost u nás doma ale může ovlivnit i to, jestli teplotu nesnížili sousedé v přilehlých bytech. Okna bývají orosená nejčastěji po ránu a v té chvíli pomůže jedině intenzivní větrání.

„V zimě se typicky ve venkovním vzduchu v metru krychlovém objevuje kolem dvou až čtyř gramů vodní páry, zatímco v interiéru jí je až třikrát více. Tím pádem, když v zimě větrám, nahrazuji vnitřní vlhký vzduch za venkovní suchý,“ dodává Svoboda.

Způsobem, jak zjistit, kdy a s jakou frekvencí ve svém bytě máme větrat, může být použití vlhkoměrů.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme