Tomu, jak fungoval ústav šlechtičen na Pražském hradě, se podrobně věnuje kniha Michaely Žákové Chudé aristokratky? V pořadu Ex libris ji představila Milena Štráfeldová.
Kapacity pěstounů by podle vyjádření ministerstva měly i na ty nenadálé krizové situace stačit. Problém je, že v některých krajích chybí. A třeba přitom právě tam je těch potřebných dětí hodně.
Ze statistik ministerstva školství vyplývá, že kapacity jsou naplněné právě na Vysočině nebo Jihomoravském kraji. Počet dětí tam dokonce převyšuje uváděné lůžkové kapacity.
„Umístění dětí do zařízení ochranné výchovy je skutečně krajním řešením, k němuž nelze přistupovat toliko proto, že se rodiče nemohou dohodnout na předávání dítěte,“ shrnula mluvčí soudu Abbasi.
Zdravotnické zařízení se nachází ve čtvrti Babelsberg v Postupimi, jež leží nedaleko Berlína. Policisté tam byli přivoláni ve středu krátce před 21.00 SELČ.
23:54
Praha ||Ivana Milenkovičová, als|Věda|Od stálého zpravodaje
Spojený ústav jaderných výzkumů v ruské Dubně si zakládá na apolitičnosti. Po roce 1968 byl útočištěm pro některé československé vědce, kteří doma nesměli z politických důvodů ve výzkumu dál působit.
Počet obětí středečního požáru v ústavu pro mládež nedaleko metropole Guatemaly se zvýšil na minimálně 37, dalších více než deset dívek zůstává v nemocnici s těžkými popáleninami. Uvedla to v pátek agentura Reuters.
Česká rozvojová pomoc v pásmu Gazy vybavila solárními panely ústav pro lidi postižené obrnou. Obyvatele oblasti roky trápí nedostatek elektřiny i pitné vody. Blokáda palestinského pásma Gazy přitom zřejmě jen tak neskončí. Izrael a Egypt uzavřely své hranice s enklávou před skoro deseti lety, kdy tak reagovaly na převzetí moci islamistickým hnutím Hamás. Jeho podpora sice mezi Palestinci klesá, šance na brzkou změnu je ale mizivá.
Drtivá většina chlapců, která byla umístěna ve výchovném ústavu v Chrastavě, tam podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) nepatřila. Třetina dětí se podle ní může hned vrátit k rodinám. Marksová tak dnes komentovala výsledky inspekční cesty pracovnic odboru ochrany práv dětí a náhradní rodinné péče ministerstva práce.
Antimonopolní úřad dal Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv pokutu 600 tisíc korun. Důvodem byly chyby v sedmi veřejných zakázkách. Týkaly se třeba nákupu kancelářského nábytku nebo zakázek na informační technologie.
Ministerstvo školství zrušilo na konci loňského roku výchovný ústav v Králíkách na Orlickoústecku, kde dva mladíci brutálně napadli vychovatele. Důvodem k ukončení provozu byly výsledky kontrol ministerstva školství a České školní inspekce. S dětmi se prý špatně zacházelo.
Skupinka chovanců napadla v ostravském ústavu pro mladistvé vychovatele. Pět mladíků zaútočilo na 38letého muže, kterého obklíčili a vyhrožovali mu smrtí. Zadrželi je až další zaměstnanci ústavu. Útočníci skončili v cele předběžného zadržení.
Kazdův dvůr ve Vonšově poskytuje služby především pacientům s chronickým duševním onemocněním a osobám se stařeckou Alzheimerovou demencí. Do zařízení mohou nastoupit okamžitě.
Lidé z Domova pod Kuňkou v Rábech začínají žít novým životem. Čím dál častěji odcházejí z ústavu do měst. Ale jen ti, co se obejdou bez celodenní péče. V Pardubicích bydlí třeba v paneláku na třicetitisícovém sídlišti. V třípokojovém bytě si sami navaří, vyperou i vyžehlí.
Radní Ústeckého kraje pro sociální věci Martin Klika z ČSSD dál trvá na zrušení ústavu v Liběšicích na Litoměřicku. Podle něj je ústav, který sídlí na zámku, náročný na provoz a do konce příštího roku ho čeká zrušení. Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM chce ale o ústavu ještě jednat.
Děti, které vraždily, znásilňovaly nebo loupily, po dosažení plnoletosti opouštějí specializovaný výchovný ústav s čistým trestním rejstříkem. Nikdo nesmí o jejich minulosti nic prozradit. Je to dobře, nebo špatně? Téma, o kterém se mnoho nemluví, znají ale velmi dobře lidé, kteří nezletilé násilníky vychovávají a vyučují. Speciální zařízení stojí v Boleticích u Děčína a teď tam mají dvanáct dětí.
Ústecký kraj má nový plán sociálních služeb. Vyřešit by měl problém s penězi, kterých je, hlavně v péči o seniory nebo postižené, stále méně. S tím ale souvisí rušení některých ústavů, například v Liběšicích na Litoměřicku.
Přeměna ústavů na chráněné bydlení potrvá v Česku 15 let. Českému rozhlasu to dnes řekl pravděpodobný budoucí ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál.
Už několik let postupně zanikají velké sociální ústavy. Klienti s mentálním postižením opouštějí velké chodby se zamřížovanými okny a stěhují se do menších domů a bytů. Takzvaná transformace sociální péče ale naráží na problém, se kterým se dříve moc nepočítalo. Původním obyvatelům ústavů chybí v běžném životě pomocná ruka. Příkladem je Opava, kde po mnoha letech vznikne první speciální komunitní centrum.
Děti, které se dopustily vraždy, znásilnění nebo loupeže opouští výchovný ústav v Děčíně v osmnácti letech s čistým trestním rejstříkem. Zatímco v ústavu pro ně platí přísná pravidla, po návštěvách rodin často utíkají nebo se vrací do ústavu pod vlivem drog.
V Klecanech u Prahy dnes začala výstavba Národního ústavu duševního zdraví, který se má stát jedním z pilířů reformy psychiatrické péče v Česku. Celkové náklady komplexu by měly dosáhnout více než devět set sedmdesáti milionů Kč. Ústav by měl fungovat jako vědecké pracoviště i jako klinika se 60 lůžky. Ředitelem ústavu je profesor Cyril Höschl.
Resortní výzkumné ústavy, které spadají pod ministerstva a kraje, mají zatím nejistou budoucnost. Stát by chtěl tyto organizace, které radí ministerským úředníkům a firmám v odborných tématech, výrazně proměnit. Badatelé by už nemuseli pracovat jen pod hlavičkou resortů, ale mohli by být součástí vysokých škol nebo Akademie věd. Zatímco vláda by už v květnu měla projednat první změny zákonů pro nové fungování ústavů, vědecké instituce změny nechtějí.
Lidé se zdravotním postižením by se měli z ústavů přestěhovat do menších domů. Peníze na změnu dá ministerstvo práce a sociálních věcí. Stěhovat se má sice jen 32 ústavů ze 400, ale přesto se nového a lepšího bydlení dočká bezmála 4000 postižených. Například v Ústeckém kraji se to týká dvou velkých ústavů v Hliňanech a Lobendavě. V Libereckém kraji čeká stěhování klienty v Jestřebí a Mařenicích na Českolipsku a v Jablonci nad Nisou.
V České republice žije ve 418 ústavech přes šestnáct tisíc postižených lidí. Z toho více než tisícovka jsou děti. Je to vůbec poprvé, kdy si ministerstvo práce a sociálních věcí nechalo zpracovat takovou statistiku. Ta ukazuje, že o nejvíc handicapovaných se pečovatelé starají v Ústeckém, Středočeském a Moravskoslezském kraji.