„Myslím si, že to už byla opravdu jediná možnost, jak mohl postupovat, pokud chtěl právě chránit kromě své vlastní pověsti i Ústavní soud jako takový,“ říká v rozhovoru ústavní právník Ondřej Preuss.
V tajné volbě získal hlasy osmi z deseti přítomných členů výboru. Senát o souhlasu s Wintrovým jmenováním bude rozhodovat za týden po projednání nominace v senátním výboru pro lidská práva.
„Podle mého názoru by procedura projednávání návrhu zákona ve Sněmovně měla před Ústavním soudem obstát. Prezidentovo rozhodování bylo závažnější než obvykle,“ domnívá se ústavní právník Jan Wintr.
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová schválila návrh vlády a vyhlásila stav legislativní nouze. To může například zkrátit poslaneckou rozpravu.
Zeman se v nedávném rozhovoru pro CNN Prima News, kde mluvil o své možnosti jmenovat předsedu Ústavního soudu, odvolával na konzultace s nejmenovanými „vedoucími představiteli české justice“.
Jan Wintr přivítal rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o vyloučení Denisy Rohanové z prezidentské volby. Pro iROZHLAS.cz vysvětluje, proč to odpovídá jeho předpokladu o nestandardnosti kandidatury.
Většina voličů si nepřeje, aby mohli poslanci a senátoři podepsat více než jednu prezidentskou kandidaturu. Vnitro a Nejvyšší správní soud se přitom nemůžou shodnout na tom, jestli je uznávat.
Podle ministerstva vnitra mohou senátoři a poslanci podepsat kandidaturu neomezenému počtu zájemců o prezidentskou funkci. Tento výklad jde ale proti vyjádření Nejvyššího správního soudu.