Architekt Václav Aulický je autorem mnoha staveb. Jak s odstupem vzpomíná na svou dnes už neexistující brutalistní budovu Transgasu na Vinohradské třídě, na jejímž místě stále nestojí její nástupkyně?
Žižkovská televizní věž je jednou z dominant hlavního města a s 216 metry zároveň nejvyšší pražskou stavbou. Vysílá nejen televizní a rozhlasový signál, ale třicet let funguje také jako rozhledna.
Na místě Transgasu mělo podle původního plánu vyrůst administrativní centrum. Architekt Jakub Cigler ale musí projekt přepracovat. Nově by měl zahrnovat více bytů.
V pražském planetáriu si mohou prohlédnout lunární model Apolla 11, který v červenci 1969 dopravil na Měsíc americkou posádku. Ve Štefánikově hvězdárně se mohou dotknout měsíčního kamene.
„Domy se bourají a stavějí, města rostou a věci dožívají,“ říká architekt Aulický o budově Transgasu v rozhovoru s Lucií Výbornou. Rozhodnutí brutalistní komplex zbourat ale považuje za velkou chybu.
Demolice Transgasu není kvůli vysokému plotu vidět, ale díky serveru iROZHLAS.cz můžete na stavbu nahlédnout. Přímo na střechu Českého rozhlasu jsme umístili kameru, která ji bude sledovat.
Zatímco přípravy demolice Transgasu pokračují, vedení Prahy chtělo zbourání brutalistního komplexu na poslední chvíli zabránit. Jednání se ale nyní zasekla. Důvodem je cena souboru budov.
Přípravy demolice Transgasu vrcholí. Zboření budov má podle informací serveru iROZHLAS.cz trvat zhruba deset měsíců. A jako první půjdou k zemi jeho dominanty. Praha chce ale demolici ještě zabránit.
Demolice Transgasu je pro jednoho z architektů Václava Aulického osobní tragédií. Soubor budov sledoval po celý život. Od prvního kopnutí do země až po otevření. A podívat se prý půjde i na demolici.
Podle někoho připomíná parník, podle Václava Aulického to ale záměr nebyl. „Není to tak, že se řekne: uděláme loď a dáme tam stožár jako na parníku,“ směje se, zatímco stojíme na terase Diamond Point.
Slouží jako administrativní budova, původně ale měla být sídlem rozhlasu. iROZHLAS se s Václavem Aulickým vydal na střechu City Tower - podívat se na spletitý příběh budovy i celé čtvrti.
Co má Praha společného s New Yorkem? A proč vysílač vyrostl na rozhraní Žižkova a Vinohrad? Server iROHLAS.cz se vydal spolu s Václavem Aulickým podívat na Prahu z nadhledu, který jeho terasy nabízí.
„Žádáme, abyste ještě jednou zvážili důsledky případné demolice budov Transgasu, jejíž realizací by došlo k další nenávratné ztrátě vynikajícího architektonického souboru," píší odborníci.
Odpůrci bourání komplexu budov Transgas se sešli před na pražských Vinohradech. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas s tím, že ministerstvo neprohlásilo za památkově chráněnou.
Po čtyřiceti letech půjde k zemi telefonní ústředna v pražských Dejvicích. Technicistní stavba z období let 1975 až 1982 sloužila k telefonizaci okolí. Nese prvky high-tech architektury i brutalismu.
ROZHOVOR. Kus života se stává bezcenným. Tak podle Václava Aulického prožívá architekt období, kdy dochází k demolici jeho stavby. U něj je to aktuálně budova telefonní ústředny v Dejvicích či Transgas na Vinohradské třídě. V případě bývalého plynárenského dispečinku je posledním žijícím autorem. „Kolega (Ivo) Loos by se žalem upil k smrti,“ říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Aulický.
Přesně před dvaceti lety byl do provozu uveden vysílač v Mahlerových sadech v Praze na Žižkově. Projekt 216 metrů vysoké věže vznikl v roce 1984 pod vedením předního českého architekta Václava Aulického a o rok později byl položen základní kámen. Na návrhu jedné z nejkontroverznějších výškových staveb v Česku se podílel také statik Jiří Kozák a Alex Bém.