„HPV vakcína je skutečně velmi účinná. Netýká se jenom rakoviny. Většina vakcín předchází i infekcím, které způsobují genitální bradavice, což je sice léčitelná věc, ale nepříjemná,“ říká gynekolog.
Polsko nesplnilo smlouvu o dodávkách 60 milionů vakcín od firmy Pfizer. Premiér Mateusz Morawiecki tvrdí, že díky válce na Ukrajině stouply Polsku výdaje a nemělo na zaplacení.
Čtyři ženy dostaly na začátku srpna tresty od Okresního soudu ve Vsetíně za zajišťování falešných certifikátů o prodělaném očkování proti covidu. Na podzim 2021 je prodaly 74 lidem.
Simulace ukázala, že zmutovaný virus ptačí chřipky, který by se přenášel z člověka na člověka, by dokázal ve Spojeném království zabít až 15 00 lidí za jeden den.
Praha bude hostit konferenci týkající se koronaviru a vakcín proti covidu, píše deník E15. A Právo informuje o digitálních družinách v Česku. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Od pondělí se mohou lidé centrálně registrovat k přeočkování druhou posilující dávkou proti covidu-19. Registrace je otevřená pro starší 18 let, kterým od poslední vakcíny uplynuly čtyři měsíce.
Uvedení těchto nových látek by mohlo být zásadní s ohledem na to, že by mohly významně omezit šíření viru ve společnosti. Jejich vývoj ale ještě chvíli potrvá.
Německá farmaceutická firma BioNTech čelí žalobě za zneužití patentů. Technologie pro její vakcínu proti covid-19 prý patří firmě CureVac, která sama ve vývoji vakcíny neuspěla.
Lék se podává lidem, u kterých už nemoc propukla. A podle klinických studií účinkuje i u pacientů s vážnějšími symptomy – třeba i když už potřebují kyslík.
„V každé takové krizi vzniká tenze, solidaritu střídají rozbroje jednotlivých skupin a je nutné, aby stát udělal maximum pro zvýšení důvěry,“ míní sociolog Daniel Prokop.
Komentář spadá mezi případy, které nemá jejich autor nebo autorka skutečně ověřené. A vychází ze zdrojů, které považuje za důvěryhodné. O zmíněných případech neví klub, starosta ani hygienici.
Doteď je i po vakcinovaných v Bavorsku negativní test na koronavirus ve volnočasových zařízeních požadovaný. Úlevy se naopak nebudou týkat lidí s ukončeným základním očkováním bez posilující dávky.
Nízká proočkovanost v Africe není pouze mezi zdravotníky, ale také v celkové populaci. Naočkovaný je asi jen každý desátý obyvatel kontinentu. Nedostatek je i celkového zdravotnického personálu.
„Mezi zdravotníky vládne obrovský marasmus… Následky toho, že jsme lockdown zavedli pozdě, v našich nemocnicích bohužel uvidíme ještě dlouhou dobu,“ říká Peter Visolajský o situaci na Slovensku.
Bývalý admirál, který v Portugalsku vede vakcinační kampaň proti covidu-19, má pro vysokou proočkovanost populace jednoduchý recept: vynechat z toho politiku.
Největší, už prokázanou výhodou českého obalu je jeho univerzálnost. Vědci z ÚOCHB vyzkoušeli, že jejich obal funguje pro jakýkoli recept. Ať už je jím velká a dlouhá mRNA, anebo krátká a malá siRNA.
Aby se skladových zásob ministerstvo zbavilo, muselo by si pro očkování od AstraZenecy přijít stejný počet lidí jako za poslední čtyři měsíce. S ubývajícími počty zájemců je to prakticky vyloučené.
Zakoupené unijní vakcíny byly původně určené také pro Španělsko, Portugalsko a Bulharsko. Nový Jižní Wales v neděli oznámil dalších 1262 infekcí. Je to méně než dosavadní maximální denní přírůstek.
Vývoj české vakcíny proti koronaviru zůstává stále ve hře. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o její budoucnosti nerozhodl a ustanovuje kvůli tomu novou pracovní skupinu.
Firma Johnson & Johnson má v srpnu dodat do Česka přes 90 tisíc vakcín. Podle ministerstva zdravotnictví ale není jisté, že všechny dorazí. Proto se rozhodlo pro zastavení objednávek od praktiků.
„Jde o zaměstnance státní správy, úředních správních úřadů, policie, hasičského sboru, armády, vězeňské služby a fakultních nemocnic,“ uvádí náměstek ministra vnitra Petr Hůrka.
Ústecký lékař Vítek Švejda má v lednici i látku od firmy Astra Zeneca. Předpokládá, že až jeho pacienti dostanou druhou injekci, tak mu zbyde až čtyřicet dávek.
Úřad vlády dříve uvedl, že kromě standardních dodávek očkovacích látek Česko dosud získalo téměř 300 000 dávek vakcín. Slovinsko a Rakousko je zapůjčily, Izrael, Srbsko a Slovensko darovaly.