Sešlost hnutí Chcípl pes na Staroměstském náměstí skončila předčasně, pořadatelům chybělo povolení
Demonstrace organizovaná hnutím Otevřeme Česko - Chcípl pes na Staroměstském náměstí v Praze skončila předčasně asi o hodinu dříve. Organizátorům, kteří akci pojali jako silvestrovské setkání, chybělo povolení k záboru. Pořadatelé původně plánovali diskuse nad občerstvením, které nabízeli z pojízdného stánku s pivem a klobásami. Městská policie je však vyzvala k zastavení nepovoleného prodeje a odjezdu jejich dodávek.
Na náměstí přišlo několik desítek příznivců hnutí, kteří se mísili s množstvím turistů na historickém náměstí. „Akci na silvestra jsme nakonec zvolili jako přátelské setkání, demonstrací bude v roce 2022 dost,“ uvedli v prohlášení předseda iniciativy Chcípl pes Jakub Olbert a místopředseda Janeček. Dodali, že chtějí „dodat lidem naději a víru do příštího roku“.
V příštím roce hnutí Otevřeme Česko - Chcípl pes mimo jiné plánuje na 9. ledna pochod Prahou pod názvem Devět kroků ke svobodě se začátkem na Václavském náměstí, 11. ledna chtějí na pražském Malostranském náměstí protestovat proti přijetí nouzového stavu. Více informací se nachází na stránkách hnutí.
‚Stop covidové totalitě.‘ Na protivládní demonstraci hnutí Otevřeme Česko-Chcípl PES přišlo asi sto lidí
Číst článek
V Praze se v pátek uskutečnila třetí velká akci iniciativy během prosince. Na předcházející zhruba 300 až 400 lidí demonstrovalo 20. prosince před budovou České televize na Kavčích horách proti způsobu informování o covidové krizi a za svobodu slova. Účastníci za zvuku sirén a pokliček prošli od hlavní budovy ČT k budově zpravodajství a zpět. Řečníci zmiňovali údajně neobjektivní příspěvky ČT k očkování proti koronaviru a volali po vyváženém informování o epidemii.
Týden předtím demonstrovalo na Václavském náměstí okolo 5000 lidí. Protestovali proti plánu na povinné očkování a poukazovali na problémy, do kterých se kvůli protiepidemickým opatřením dostali živnostníci. Upozorňovali také na možný odchod policistů či příslušníků hasičského sboru ze služby, pokud bude očkování pro tyto profese povinné.
Povinné očkování proti covidu pro vybrané profese a lidi nad 60 let zavedla od března příštího roku dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Zástupci nově nastupující vlády už oznámili, že plošnou povinnost očkování podle věku zruší.
Olbert a Janeček nedávno představili výzvu vládě a parlamentu. Mimo jiné v ní píšou, že společnost neohrožuje covid, ale „je ohrožena destabilizací ekonomiky, destabilizací záchranných a policejních složek, rozkladem vzdělávacího systému a omezováním osobních svobod jednotlivce“. Také kritizují ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který podle nich donutil k odchodu policejního prezidenta Jana Švejdara odmítajícího povinné očkování ve svém sboru.
Rakušan už dříve tvrzení, že Švejdara ke konci ve funkci tlačil, odmítl. Na schůzce, která se konala ještě před Rakušanovým jmenováním ministrem, mu údajně vytkl příspěvek na twitteru, podle kterého by policie v případě zavedení povinného očkování mohla ztratit až 10 tísíc lidí, a také nedokončenou policejní reformu. Švejdar oznámil, že podá na začátku ledna žádost o odchod do civilu. Uvedl, že dospěl k názoru, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí.
Olbert a Janeček ve výzvě dále navrhují do 30 dnů vypsat referendum o (ne)setrvání v Evropské unii nebo zpřístupnění odborníkům s jiným, než oficiálním názorem vstup do medií, jako je veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas.