Zaznělo, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc?
Výstraha před teplotami nad 31 stupňů Celsia platí ještě ve čtvrtek na jižní a střední Moravě a v Polabí. Varování před možností vzniku požárů zůstává platná do odvolání pro celé území Česka.
Jasné nebo polojasné počasí s tropickými teplotami zůstane v Česku do poloviny příštího týdne, místy se mohou objevit i silné bouřky.Meteorologové zároveň rozšířili výstrahu před vedry a bouřkami.
Většina Čechů žije v bytových domech a s přibývajícím počtem tropických dní a nocí se v nich potí nebo špatně usíná. Stále víc lidí přemýšlí, jak svůj byt přizpůsobit zvyšujícím se teplotám.
Denní maxima překonalo sedmnáct stanic, většina z nich se nacházela na Moravě a ve Slezsku. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové ve Strážnici na jižní Moravě.
Údaje jsou alarmující, protože rekordů padlo více než minulý rok, kdy působil výrazně silněji jev El Niňo, který otepluje povrch oceánu v tropické části Tichomoří,což vedlo k vyšším teplotám.
„Vedro je náročné. Pokud venkovní teplota překročí 30 stupňů a provoz má 500 stupňů, tak je to pro ty zaměstnance velmi náročné,“ říká ve válcovně drátů lisař Zdeněk Byrtus.
„Od úterý ale očekáváme vysoké teploty kromě jižní Moravy i v dalších regionech. Zároveň se od úterý začnou objevovat intenzivní bouřky, nejprve na západě a jihozápadě Čech,“ uvedli meteorologové.
Rusové se potýkají s vlnou veder. V Moskvě po dva dny za sebou padly více než staleté denní rekordy a řeka Moskva protékající metropolí dosáhla teploty jako v Černém moři, uvedli meteorologové.
Školy se uzavírají nejen v Dillí, ale i v takřka třicetimilionovém státě Paňdžáb. Silná výstraha před extrémními teplotami platí celý týden. Jižní státy Indie se naopak potýkají se silnými dešti.
Situace je nejhorší v chudinských čtvrtích, kde není žádná zeleň. Ani na jihu města v okolí botanické zahrady ale navzdory vegetaci nebylo pocitově o mnoho chladněji, píše agentura AFP.
Brusnice borůvky totiž nestačily v létě dozrát kvůli velkým vedrům. Začaly dozrávat už v druhé polovině června, jejich plody ale uschly v tropických vedrech až 38 stupňů Celsia.