Jak se zbavit vedra v paneláku za tři sta tisíc? Reportáž z adaptovaného bytu

Většina Čechů žije v bytových domech a s přibývajícím počtem tropických dní a nocí se v nich potí nebo špatně usíná. S postupující změnou klimatu stále víc lidí přemýšlí, jak pro příští léta svůj byt přizpůsobit stále se zvyšujícím teplotám. Jeden ze „vzorově“ adaptovaných bytů najdeme v paneláku na pražském sídlišti v Modřanech.

Reportáž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

img_4738_240825-012732_jkd.jpeg

Je to investice do budoucnosti, komentuje Jakub Macek řízené větrání s rekuperací | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Dobrý den, pojďte dál,“ vítají návštěvu ve své předsíni mladí manželé Kateřina a Jakub Mackovi a zvědavý je i nedávno narozený syn Antonín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o tom, jak se dá v létě zařídit byt proti horku

V takovémto třípokojovém bytě se nedají dělat zázraky, pokud jde o snižování teplot v létě. „Ale snažíme se. Děláme, co je možné. Máme tady venkovní rolety, máme klimatizaci, máme řízené větrání s rekuperací tepla,“ říká na úvod Jakub Macek.

Máme za sebou léto, které přineslo hodně tropických dní a určitě jich hodně zažijeme v budoucnu. „Letos v létě už jsme klimatizaci zapnuli, ale loni jsme ji hlavně díky roletám nevyužili vůbec. Na to, že žijeme přímo pod střechou a máme okna na jihozápad, je to výborné,“ myslí si Kateřina Macková, které do jejích slov brouká malý Antonín.

Když projdeme k oknům do ložnice, vidíme zmíněné bílé venkovní rolety – opatření, které už bývá k vidění na bytových domech docela často. Jakub Macek mačká dálkové ovládání, stínící mechanismus vyjíždí po vnější straně okna nahoru a pokoj se rozjasňuje přirozeným světlem.

„V ložnici máme zrovna zataženo skoro pořád, ve dne i v noci. Někdo volí spíš žaluzie, které se dají nastavit tak, aby propouštěly světlo, ale neizolují zase tolik před teplem. K nevýhodám rolet patří, že pokud je chcete držet zavřené, musíte zvážit, kam dát květiny, které mohou trpět nedostatkem světla.“

Letos v létě už jsme klimatizaci zapnuli, ale loni jsme ji hlavně díky roletám nevyužili vůbec, říká Kateřina Macková | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

V kuchyni a obývacím prostoru vidíme další dvě opatření, která si Mackovi pořídili – klimatizační jednotku a snížený strop s vývody rekuperace.

„Nakonec jsme si řekli, že změna klimatu s vlnami veder budou i nadále postupovat, bude přibývat tropických nocí, takže budeme klimatizaci určitě potřebovat. A kdy jindy ji instalovat než při velké rekonstrukci celého bytu,“ naznačuje Jakub Macek, za jakých okolností si klimatizaci pořídil.

V každé obytné místnosti je jednotka s chlazením a jednotka s vývodem ven stojí na balkoně.

„Využíváme ji ale minimálně, hlavně kvůli provozním nákladům,“ podotýká Kateřina Macková.

Nejnáročnější na prostor, velikost trubek a otvorů ve zdi bylo instalovat řízené větrání s rekuperací tepla. Jde o systém, který zajišťuje především přísun čerstvého a odvod vydýchaného vzduchu, a to bez nutnosti otevírat okna. Pomáhá také udržovat za nízkých nákladů přirozenou teplotu, především v zimě.

„Spočítal jsem, že dohromady jsme za rekuperaci, klimatizaci a venkovní rolety po odečtení menší dotace zaplatili necelých tři sta tisíc korun,“ říká Jakub Macek, jak nákladné je připravit se v třípokojovém panelovém bytě na stále teplejší roky a zajistit si snesitelné bydlení.

„Je to investice do budoucnosti,“ dodává Macek. „Jak do zdravějšího prostředí, tak do příjemnějších teplot v zimě i v létě,“ doplňuje ho manželka Kateřina.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme