Podle mluvčí hradeckého krajského státního zastupitelství Pavla Bužgy jsou osoby z odboru dopravy v Pardubicích stíhány za porušení pravidel hospodářské soutěže.
Úřad vlády a ministerstvo zahraničí při financování českého předsednictví EU postupovaly správně, uvádí NKÚ. Výjimkou byl jeden summit v Praze, na který úřad vlády využil peníze bez zadávacího řízení.
Část vládních poslanců byla původně proti, teď to vypadá na obrat. Úprava má fungovat jako protikorupční opatření kvůli zvýšení limitu malých zakázek o polovinu.
O propuštění Hrabáče z vazby rozhodl v pondělí krajský soud v neveřejném jednání. Mezi obviněnými je také bývalá ředitelka zooparku Věra Fryčová nebo ředitel chomutovské městské policie Tomáš Douda.
Limit pro zakázky zadávané napřímo se zřejmě zvýší o polovinu. Má to ulehčit obcím od byrokracie a reagovat na inflaci. Mimo kontrolu veřejnosti se ale nově dostanou tendry za skoro 23 miliard korun.
„Je potřeba dozorčí radu profesionalizovat, obsadit ji experty, právníky, ekonomy, a pak to možná začne fungovat lépe,“ myslí si Ondřej Kopečný z Transparency International.
Jan Marek už dřív zároveň kvůli policejnímu vyšetřování odstoupil z funkce v představenstvu Plzeňských městských dopravních podniků. Sám s obviněním ale nesouhlasí.
Chomutovští zastupitelé dnes odpoledne jednohlasně odvolali primátora Marka Hrabáče (zvolen za ANO) obviněného v kauze machinací s veřejnými zakázkami. Hrozí mu až dvanáct let vězení.
Policie prověřovala dodávky miniaturních srdečních pump, nákup transportního systému pro transplantaci jater a podezření, že ředitel mohl dostat úplatek v souvislosti s oslavami 50 let institutu.
V případu možného ovlivňování zadávání veřejných zakázek policie obvinila 14 lidí a pět společností. Soud pro rozhodování o vazbě přijal různá opatření, Hrabáč byl například odveden bočním vchodem.
Karlovarský radní Petr Bursík (ODS) v pondělí rezignuje. Zajímá se o něj policie v souvislosti s chomutovskou korupční kauzou, ve které obvinila 14 lidí včetně chomutovského primátora Marka Hrabáče.
Zadržení jsou z Ústeckého, Karlovarského, Moravskoslezského a Středočeského kraje. Zásah se týká ještě daňové trestné činnosti a podezření z korupce, doplnila žalobkyně.
Vedle bývalého pardubického primátora Martina Charváta přibylo mezi obviněnými šest firem. Celkem tak detektivové z NCOZ sdělili obvinění už 19 lidí a 8 společností.
Antimonopolní úřad požaduje posílení kompetencí, aby mohl efektivně bojovat proti kartelovým dohodám, a tedy vysokým cenám. Jeho návrhy obsahuje aktuální novela Úřadu vlády.
Dalším chystaným opatřením je možnost postihu za kartel i pro fyzické osoby, ne jen pro podniky. Tyto osoby by mohly dostat pokutu za kartelové dohody nebo i zákaz činnosti ve statutárních orgánech.
Mělo by jít o vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ Josefa Nadrchala.
Ministerstvo je nyní pozastavilo s tím, že z nich dosud nebyly příjemcům proplaceny žádné výdaje. „Nehrozí zpětné vymáhání finančních prostředků,“ ujistila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj.
V kauze dopravních zakázek policie loni na podzim obvinila třináct lidí včetně tehdejšího náměstka hejtmana za ODS Michala Záchy a bývalého ředitele krajské správy silnic Davida Štěpánka.
Policie viní Martina Charváta a bývalou náměstkyni pardubického primátora Helenu Dvořáčkovou (dříve ANO, nyní SPD) z toho, že chtěli ovlivnit, kdo získá zakázku na výstavbu parkovacího domu.
Šéf oblastního sdružení ODS Kraicz podle svých slov potřeboval rychle půjčku, protože se rozváděl a měl manželce koupit byt. Zároveň odmítl, že by Knobloch tím chtěl těžit z jeho politické funkce.