Antimonopolní úřad má nástrojů dost, říká právník. Musíme reagovat na změny, argumentuje Mlsna
Antimonopolní úřad požaduje posílení kompetencí, aby mohl efektivně bojovat proti kartelovým dohodám. Zároveň ministerstvo pro místní rozvoj předkládá další novelu o fungování úřadů v oblasti veřejných zakázek. Specialista na soutěžní právo Robert Neruda se v pořadu Pro a proti k návrhu staví kriticky, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna novelu obhajuje. „Soutěžní úřady musí reagovat na měnící se svět,“ argumentuje.
Mezi kritiky rozšíření pravomocí antimonopolního úřadu patří specialista na soutěžní právo, bývalý místopředseda ÚOHS, Robert Neruda.
Soutěžní úřad má nástrojů dost, myslí si právník. Musíme reagovat na nové strategie, říká šéf ÚOHS
Podle něj jde o výrazné utažení šroubů bez důkladnější analýzy rizik a přínosů.
„Mám zájem, aby byl český soutěžní úřad silný, nezávislý, dostatečně vybavený a aby jeho rozhodování a soutěžní politika byly předvídatelné,“ předesílá Neruda. „Na druhou stranu už v dnešní době úřad disponuje pravomocemi, které možná ve všech případech nevyužívá.“
Mění se svět i kartely
Pravomoci ÚOHS se rozšiřovaly už v červenci loňského roku, a to na základě implementace směrnice evropského práva. Současný návrh je v připomínkovém řízení a od své původní podoby prošel řadou změn.
„Z původní palety možných nástrojů, které by úřad mohl dostat, se okruh velmi zúžil. V současné době se mluví o třech velmi významných změnách, které nyní bude vyhodnocovat Úřad vlády,“ uvádí předseda ÚOHS Petr Mlsna.
Nově by se měl zavést nový soutěžní nástroj, který by umožňoval zasáhnout v sektorech se zkostnatělým trhem, přestupek u fyzických osob, které se účastní kartelu, a zpětný přezkum fúzí.
„Je potřeba si uvědomit, že tak, jak se mění svět, se mění i jednání jednotlivých soutěžitelů,“ obhajuje rozšíření pravomocí Mlsna. „Dneska už nikde nenajdete písemně uzavřenou dohodu o kartelu, komunikace se odehrává šifrovanými aplikacemi v mobilech. To znamená, že i soutěžní úřady musí reagovat na tuto změněnou situaci.“
Soud zamítl žaloby proti antimonopolnímu úřadu ohledně supervize dozoru stavby metra D
Číst článek
Individualizace odpovědnosti
Na současném rozšíření ani přes četné úpravy stále nepanuje jednoznačná shoda. Podle Nerudy mohou nové regulace zvyšovat právní nejistotu podnikatelů, ale i zatěžovat státní rozpočet.
„V dosavadní diskuzi není vůbec reflektováno, že pokud by měl úřad důsledně využívat nové pravomoci, bude to velice nákladné pro stát. Všechna tato opatření vyžadují nové kompetence nebo zkušenosti, jiný druh expertizy, pravděpodobně nové lidi… a toto v návrhu není reflektováno,“ kritizuje Neruda.
Antimonopolní úřad oponuje, že cílem je efektivní hospodářská soutěž, ze které budou profitovat hlavně spotřebitelé, a že zavedení nových nástrojů je nejen realistické, ale také ověřené praxí v zahraničí.
Politoložka: Reforma antimonopolního úřadu je správný krok. Pomůže zúžit korupční prostor
Číst článek
„Část pravomocí zvládneme stávajícími kapacitami,“ deklaruje Mlsna a dodává, že úřad předběžně pracuje s plánem na rozšíření o maximálně deset lidí.
„Největší výzva je zavedení nového soutěžního nástroje u zkostnatělých trhů. Naopak přestupky fyzických osob za účast v kartelu je pravomoc, kterou mají i některé další soutěžní úřady v EU, a máme zkušenost, že funguje.“
Navrhovaná opatření mají zefektivnit vymáhání práva a posílit individualizaci odpovědnosti.
Podle Nerudy ale mohou přinést i řadu vedlejších důsledků jako znejistění podnikatelů při fúzích nebo zvýšení tenze mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. V nápravě nedostatků současného systému postrádá důslednější využívání už existujících nástrojů a konkrétněji formulované požadavky a návrhy.
Více podrobností o navrhovaných změnách a nových nástrojích si můžete poslechnout v záznamu celé diskuze výše.