‚Na obcích se neděje to co v Motole.‘ Limit pro malé zakázky bez výběrového řízení se zvýší, schválil Senát

Limity pro zakázky malého rozsahu, u kterých nebude nutné zadávací řízení, se nejspíš zvýší o polovinu. V případě dodávek zboží a služeb by se hranice měla zvýšit ze dvou milionů na tři miliony korun a u stavebních prací ze šesti milionů na devět milionů korun. Zvýšení limitů ve čtvrtek schválil Senát v novele, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo EU. Důvodem je nárůst cen.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na začátku schůze Senátu se držela minuta ticha za Milana Kunderu

Limit pro malé zakázky bez výběrového řízení se zvýší, schválil Senát (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) ve čtvrtek řekl, že navýšení limitů je zdůvodnitelné a z pohledu zadavatelů očekávatelné. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Zvýšení limitů se do předlohy dostalo ve Sněmovně na návrh sněmovního hospodářského výboru v reakci na nárůst cen. Z povinnosti uskutečnit zadávací řízení vyjme podle dřívějšího vyjádření ministerstva pro místní rozvoj odhadem až třetinu dosavadních veřejných zakázek.

5:31

‚Otevřela se cesta ke korupci.‘ Prošlo zvýšení limitů pro malé zakázky, transparentnost se ale neposílí

Číst článek

Sněmovna zároveň zvýšila limit pro povinné uveřejnění zadávací smlouvy na zakázku z 500 000 korun na milion korun, což má ulehčit práci menším zadavatelům včetně obcí.

Schválená vládní novela reaguje na evropské nařízení o zahraničních subvencích narušujících vnitřní trh. Toto nařízení má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo EU, které můžou ve svých mateřských zemích získávat různé subvence. To pak může narušovat hospodářskou soutěž.

Zvýšení limitů přivítal například senátor ANO Tomáš Navrátil i Eva Rajchmanová z KDU-ČSL. Rajchmanová i senátor STAN Ondřej Lochman odmítli obavy z případného neprůhledného zadávání zakázek jako neopodstatněné.

„Za všechny starosty i primátory si dovolím říct: děkuji,“ řekl senátor Michael Canov z klubu STAN, starosta Chrastavy na Liberecku. Poukazoval na to, že limity se neměnily asi 20 let a inflace mezitím ve svém součtu přesáhla už dávno 50 procent.

„Na obcích se neděje to, co se děje v Motole,“ přidal se předseda tohoto klubu Jan Sobotka v narážce na aktuální policejní zásah ve fakultní nemocnici kvůli podezření z úplatků a dotačních podvodů.

Veřejná kontrola

Senátor Václav Láska (SEN21 a Piráti) upozornil na to, že zvýšením limitů se mnoho zakázek dostane mimo kontrolu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Proto by měli zákonodárci podle něj zavést veřejnou kontrolu spočívající například v uveřejňováním informací.

Jeho klubová kolegyně Adéla Šípová měla připravené dva pozměňovací návrhy, které měly transparentnost zvýšit. Šlo o návrhy, které ale už předtím neuspěly ve Sněmovně. Podle Kulhánka tam na nich ale nebyla koaliční shoda.

Policie obvinila 5 lidí z protiprávního zadávání veřejných zakázek na pardubickém odboru dopravy

Číst článek

První z nich požadoval, aby zadavatelé u veřejné zakázky malého rozsahu nad jeden milion uveřejnili vedle vybraného dodavatele a smluvní ceny také způsob zadání této veřejné zakázky. Druhý zpřísňoval zadávání zakázek z hlediska střetu zájmů. Protože Senát ale zákon schválil, už o pozměňovacích návrzích nehlasoval.

Návrh evropského nařízení vznikl v roce 2021 kvůli obavám z rozmachu čínských firem, které EU vzhledem k jejich státním subvencím považuje za neférovou konkurenci. Nařízení je přímo účinné, ale je zapotřebí mu přizpůsobit tuzemské zákony.

Vláda připomíná, že podpory poskytované podnikům v rámci členských států regulují pravidla veřejné podpory, ale neregulují subvence třetích států podnikům na unijním trhu. To může těmto firmám do značné míry pomoci k lepšímu postavení na trhu.

Proto EU přijala zmíněné nařízení. Zahraniční subvencí se v souladu s nařízením bude rozumět, pokud některá třetí země poskytne finanční příspěvek, který podniku přinese výhodu a který je omezen na jeden nebo víc podniků a odvětví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme