Chovatelé nedostanou kompenzaci za ušlé ztráty v souvislosti s omezením obchodu kvůli výskytu katarální horečky ovcí, obdrží nicméně například peníze za náklady na dezinfekci nebo deratizaci.
Bedřich Zapletal, senior z Brodu nad Tichou, chová za svým domem slepice a několik poštovních holubů. Přitom žije jen půl kilometru od velkochovu, kde se minulý týden prokázála nákaza ptačí chřipkou.
Případem se policisté zabývali na podnět olomoucké krajské veterinární správy. Chovatelka nezajistila na své farmě dostatečné množství krmiva pro chovaný dobytek v době mimo pastevní sezonu.
Ostrava/Šenov||Petr Dušek, lac|Zprávy z domova|Aktualizováno
Postřik na řepku v Šenově zničil více než 200 včelstev. „Zaprvé se nemůže točit med, zadruhé budou hlavně ztráty na výnosech,“ dodal předseda šenovských včelařů Karel Lupa.
„Kontrola byla provedena na základě indicií, že navzdory chybějícímu schválení provozovatel zahájil činnost,“ řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy.
Středočeská veterinární správa našla ve dvou zásilkách kuřecího masa z Brazílie salmonelu. Masa bylo celkem 43 tun. Obchodník ho musel poslat zpátky do Jižní Ameriky.
Veterináři přikázali stáhnout přes 30 tun kuřecích řízků původem z Brazílie, obsahovaly bakterie salmonely. Za uvádění závadných potravin na trh hrozí pokuta až 50 milionů korun.
Čeští veterináři objevili v kuřecím mase z Brazílie bakterie salmonely, uvedl v úterý mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V době odběru vzorků ze dvou nevyhovujících zásilek bylo ve skladech v Královéhradeckém kraji a na Vysočině 940 kilogramů masa, další se dostalo do stravovacích zařízení. V dalších pěti tunách masa z Brazílie v Olomouckém kraji veterináři zjistili vyšší obsah vody, než dovoluje legislativa.
Slovenské úřady odhalily ve větších obchodních řetězcích nevyhovující maso původem z Brazílie. Novinářům to v pondělí řekla slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná. Země zahájila kontroly brazilského masa minulý týden poté, co brazilské úřady obvinily tamní zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu hygieniky i politiky.
Středočeská veterinární správa rozhodla o odebrání 70ti koní chovateli v Jankově na Benešovsku. Jejich odchyt začal dvě hodiny před polednem, potrvá zřejmě několik dní. Koně poputují do náhradní péče. Podle informací odboru životního prostředí ve Voticích měli koně málo potravy a byla zanedbaná veterinární péče. Případem se zabývá i policie.
Veterináři za pomoci hasičů ve čtvrtek večer vybili malochov v Letkovicích. Testy u dvou ptáků prokázaly ptačí chřipku. Kvůli ní budou platit bezpečnostní opatření v okolí postižených chovů na Moravě minimálně měsíc.
Veterinární správa stahuje z trhu francouzský sýr Roquefort od výrobce Vernières Frères. Obsahuje bakterii Escherichia coli produkující toxiny, které mohou způsobit krvavý průjem, případně i selhání ledvin. Sýr v Česku prodával řetězec Makro, na Slovensku jeho obdoba Metro.
Veterináři prověřují nález dvoucentimetrového úlomku jehly v uzenině Čertíci z Kosteleckých uzenin. Letos jde o druhý případ, úlomek jehly se v lednu našel také ve výrobku od Krahulíka. Obě firmy patří do koncernu Agrofert ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.
Státní veterinární správa (SVS) stáhla z trhu část zásilky mražených filetů z mečouna od značky Sashimi Swordfish Loin. Maso obsahovalo rtuť, a to v dvojnásobném množství, než dovolují limity. Zhruba tuna tohoto masa se už prodala.
Za med s obsahem antibiotik by měla společnost Včelpo zaplatit rekordní pokutu 1,2 milionu korun. Dnes to potvrdila Státní veterinární správa (SVS). Používání antibiotik u včel je v Evropské unii zakázané. Do výrobků Včelpa, což je firma vlastněná Českým svazem včelařů, se látky dostaly z medu dovezeného z Ukrajiny. Veterináři chtějí zabránit tomu, aby se podobné události opakovaly, u dovozového medu proto posílí kontroly.
Státní veterinární správa nařídila stáhnout přes 2 tuny Uherské klobásy Pikok od Krahulíka prodávané v řetězci Lidl. Ve výrobku zakoupeném v Teplicích našla zákaznice úlomek injekční jehly. Obchodní řetězec prodával klobásu od 23. prosince loňského roku a jak večer oznámil, inkriminované šarže výrobku už z prodejen stáhl.
Potravinářská inspekce dlouhodobě upozorňuje na produkty plzeňské společnosti JSG med, problémy u ní objevila i veterinární správa. Firma to vysvětluje nejednotnou metodikou kontrol.
Klece s fenkami vysílenými řadou porodů, psi, kteří často neviděli denní světlo, a nemocná štěňata. Podobně vypadají takzvané psí množírny, ze kterých se mezi lidi dostávají levná štěňata bez průkazu původu. Nejčastěji módní čivavy a yorkšírské teriéry množitelé prodávají přes internet nebo přímo na ulici. Veterinární správa je zatím vůči takovým praktikám bezmocná.
Drůbeží maso importované do České republiky neobsahuje stopy antibiotik. Ukázaly to veterinární kontroly po nedávném odhalení zbytků léků v mase na Slovensku. Už dříve se objevily problémy také s polským masem.
Řada českých zákazníků raději sáhne po domácím drůbežím mase. Někteří mu dávají přednost před dovozem, aby podpořili místní výrobu, jiní se drůbeže z dovozu bojí, obavy mají hlavně z polského importu. Státní veterinární správa mezitím rozjela po celém Česku mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na přítomnost zakázaných antibiotik v mase dováženém ze zemí Evropské unie.