V okolí Bílovce dřív stávaly desítky větrných mlýnů. Tehdejší bílovecký okres dokonce držel v jejich počtu primát. Do dnešních dnů se dochoval jen tento jediný.
Pochází ze začátku 19. století, bytelné trámy ve složitém soukolí vytesali z dubů, které vyrostly v 17. století a celý se otáčí o 360 stupňů. Mechanismus ale rozpohybuje majitel jen někdy pro radost.
Po letech se Partutovice na Hranicku dohodly s vlastníky půdy, kterou potřebují pro zbudování přístupové cesty k Maršálkovu větnému mlýnu. Státem chráněná památka z roku 1837 patří k vyhledávaným atrakcím regionu. Pěší i cyklisté se ale k mlýnu dostanou jen přes soukromé pozemky.
Jiří Chvojka se už 12 let snaží o to, aby se do jeho rodné Borovnice na Novopacku vrátil větrný mlýn. Stával tam až do konce 60. let. Pak byl zničený a torza jeho technologie při stěhování a pobytu v různých depozitářích čas zcela znehodnotil. Mlýn ale podle Jiřího Chvojky do krajiny v Podkrkonoší patří, a tak shání peníze i dobrovolníky.
Vesnice Korňa na severozápadě Slovenska je známá svým ropným pramenem. Tamnímu starostovi to jako atrakce nestačilo a rozhodl se, že přímo v centru obce postaví větrný mlýn. Naštval tím ale českého autora projektu, který starostovi vyčítá, že nový větrný mlýn vypadá jinak než jeho předloha.