Loni v červnu, když chtěla odletět z ruské Kazaně, kam se přijela postarat o nemocnou matku, jí v tom úřady zabránily. „O procesu jsme se dozvěděli ze zpráv,“ řekl v rozhovoru manžel Pavel Butorin.
„SAE protáhly desítky obránců lidských práv nestoudně nespravedlivým soudním procesem plným porušování řádného procesu a obvinění z mučení,“ řekla pracovnice Human Rights Watch.
Federální soud i vězeňský úřad uvedly, že jim není známo, kde se Nikulin nyní nachází. Americká justice nicméně počítala s tím, že na území Spojených států nezůstane.
Elektronické náramky byly v provozu od září 2018. Vedle domácích vězňů hlídaly také některé vězně podmíněně propuštěné na svobodu. U části obviněných také nahrazovaly pobyt ve vazební cele.
Zatýkání, věznění, pronásledování, mučení, toto všechno je realita dnešního Ruska. Jen namátkou vybírám z kroniky těchto procesů. Jen za čtvrtek 14. října 2021. Jen něco. Tak pojďme.
Vadil nacistům i komunistům. Ti první ho poslali do lágru bez rozsudku, ti druzí ho zařadili do vykonstruovaného procesu, kterým začal systematický nátlak na katolickou církev v Československu.
Do Prahy zavítal ukrajinský historik a teolog Igor Kozlovskij. Loni v květnu ho soud v samozvané Doněcké lidové republice poslal jako špiona na více než dva roky do vězení.
Proti praktikám komunistické vlády se v pondělí protestovalo před vietnamskou ambasádou v Praze. Demonstranti přišli s lepicí páskou a transparenty, nakonec však na výzvu policie museli mýt chodník.
Česká diplomacie zprostředkovala propuštění polského občana nezvěstného od prosince 2015 s předpokládaným pobytem v Sýrii. V pondělí byl v Libanonu v pořádku předán polské straně. Podle mluvčího Pražského hradu Jiřího Ovčáčka k propuštění přispěla Kancelář prezidenta republiky.
Česká republika vyzvala Rusko k okamžitému propuštění ukrajinské pilotky a poslankyně parlamentu Naděždy Savčenkové, která je vězněná v Moskvě. Ukrajinka chtěla jako poslankyně odcestovat na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy do Štrasburku. Moskevský obvodní soud ji ale včera odmítl propustit z vazby. Savčenková na protest proti svému věznění držela 82 dní hladovku, dnes ji na doporučení lékařů přerušila.
Severokorejské úřady propustily na svobodu Američana Jeffreyho Fowlea, jednoho ze tří občanů Spojených států vězněných v KLDR. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to oznámila mluvčí ministerstva zahraničí USA Marie Harfová. Fowle byl v severokorejské vazbě od letošního června, pravděpodobně proto, že v hotelovém pokoji zapomněl bibli.
Trojice žen zřejmě strávila 30 let života proti své vůli v jednom z domů v Londýně. "Novodobé otrokyně" teď vysvobodila policie, která zatkla i jejich věznitele.
Vyřešení sporu o bývalou ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou je zřejmě na dobré cestě. Věznění šéfky opozice je poslední překážkou pro podepsání asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Teď se rýsují se dva reálné návrhy, jak Tymošenkovou dostat z vězení.
Turecko svým občanům nedokáže plně zajistit základní lidská práva. V zemi je tak řada lidí neprávem vězněna a přitom se nemůžou dovolat nestranného soudního procesu. V pravidelné zprávě o pokroku v rozšiřování Evropské unie to uvedla Evropská komise. Turecko patří mezi kandidáty na členství v sedmadvacítce.
Už deset dní je v syrském vězení česká občanka Sandra Bitarová. Policie si ji předvolala k výslechu a rodina o ní od té doby nemá žádné zprávy. Je zřejmě podezřelá ze spojení s opozicí.
Osud nespravedlivě vězněných lidí můžete změnit svým dopisem. Při příležitosti Dne lidských práv chystá Amnesty International Maraton psaní dopisů v Praze a Hradci Králové. Například v kavárně Suterén v Praze 2 mohou účastníci podpořit pronásledované nebo neprávem odsouzené.
Tři neprávem odsouzení mladí Romové dostanou odškodné několik milionů forintů. Rozhodl o tom soud župy Heves ve městě Eger. Případ nevinných, kteří seděli skoro rok za mřížemi, souvisí se sérií protiromských útoků, při kterých zemřelo celkem 6 lidí.