Hromadný proces v Emirátech. Desítky disidentů jsou odsouzeny na doživotí, tvrdí aktivisté
Desítky disidentů byly ve středu ve Spojených arabských emirátech v hromadném procesu odsouzeny na doživotí. Uvedla to agentura AP s odkazem na aktivisty hájící lidská práva. Státní agentura WAM později uvedla, že odsouzeno bylo 43 lidí za provozování skupiny napojené na Muslimské bratrstvo, která měla za cíl páchat v zemi útoky.
Nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) uvedla, že nejméně 40 z více než 80 obžalovaných dostalo doživotní trest. Podle agentury WAM šlo o 43 lidí, jedenáct dalších osob dostalo nižší tresty a šest společností bylo odsouzeno za praní špinavých peněz na podporu teroristické organizace.
Odsouzení byli podle agentury členy Výboru pro spravedlnost a důstojnost, místní odnože Muslimského bratrstva, jednoho z nejstarších a nejvlivnějších islamistických hnutí v arabském světě, které SAE v roce 2014 zařadily na seznam teroristických organizací, uvedla WAM.
„Pracovali na vyvolání a zopakování násilných událostí v zemi, podobných těm, k nimž došlo v jiných arabských státech,“ včetně protestů a střetů s bezpečnostními silami, uvedla agentura s odvoláním na soud, aniž by upřesnila jejich plány.
Podle agentury ale soud nepředložil žádné konkrétní důkazy, které by odsouzené spojovaly s násilnostmi nebo s Muslimským bratrstvem. Rozsudek, proti kterému je možné se odvolat k federálnímu nejvyššímu soudu SAE, vyvolal okamžitou kritiku v zahraničí.
„Tyto nepřiměřeně dlouhé tresty jsou výsměchem spravedlnosti a dalším hřebíčkem do rakve rodící se občanské společnosti ve Spojených arabských emirátech,“ uvedla výzkumná pracovnice HRW Joey Sheaová, která se zaměřuje na Spojené arabské emiráty.
„SAE protáhly desítky svých nejoddanějších obránců lidských práv a členů občanské společnosti nestoudně nespravedlivým soudním procesem plným porušování řádného procesu a obvinění z mučení,“ dodala.
Centrum pro obhajobu práv Emirates Detainees Advocacy Center, které vede občan SAE žijící v exilu v Istanbulu, uvedlo, že odsouzení byli za své zapojení do skupiny odsouzeni již v roce 2013, což vyvolává obavy, že SAE soudí lidi dvakrát za stejný trestný čin. Verdikty kritizovala také nevládní organizace Amnesty International.