„Dánská síla a spása.“ To byla podle nápisů na runových kamenech vikingská královna Thyra. Výzkum teď ukázal, že tato současnice našeho svatého Václava byla mnohem mocnější, než se zdálo.
Stevenson hrál ve filmu Král Artuš po boku Keiry Knightleyové. Objevil se i v úspěšných marvelovkách o Thorovi. Diváci ho ještě uvidí v seriálu od Disney+ s názvem Ahsoka, který by měl vyjít letos.
Otázkou zůstává, kdo byli lidé, kteří se objevili na Faerských ostrovech už před Vikingy. Výzkumníci se na základě několika indicií domnívají, že mohlo jít o Kelty ze Skotska nebo Irska.
Zpřesnit údaje na jeden rok se vědcům podařilo díky poznatkům z vesmíru. Radioaktivní uhlík vzniká působením kosmického záření, tudíž jeho množství může v čase kolísat.
Poklad byl objeven poblíž Jellingu, který je považován za sídlo prvních vikinských panovníků. V městečku stojí také dva runové kameny, jež patří k nejznámějším v Dánsku, a pohřební mohyly.
Helma byla objevena poprvé v roce 2010 během čištění koryta řeky Siret na severovýchodě Rumunska. Památkářům se ale nikdy do rukou nedostala a úřady o ní brzy ztratily přehled.
Podle nového článku publikovaného ve vědeckém časopise Science se pravé neštovice začaly šířit někdy na počátku středověku ve 4. století po rozpadu Římské říše.
„V klidu jsem si klepal v dílně a najednou mi zazvonil telefon. Nemluvím anglicky, tak jsem to položil. Za půl hodiny už mi volali česky,“ vzpomíná stavitel.
Objevitel Grónska Erik Rudý, pod jehož vedením se na něm v 10. století usadili Vikingové, vůbec nemusel být lhář, jak si o něm lidé mysleli. Grónsko skutečně mohlo být Zelenou zemí.
Výjimečně zachovalý 1100 let starý vikinský meč nalezli na odlehlé hoře v jižním Norsku lovci sobů. Archeolog Lars Holger Pilö uvedl, že téměř metr dlouhý meč byl zaklíněn mezi kameny.
Norsko schválilo stavbu prvního námořního tunelu na světě, oznámil norský ministr dopravy. Trasa dlouhá 1700 metrů povede vnitřkem skalnatého poloostrova Stad. Tunel, jímž budou moci proplouvat výletní i nákladní lodě, by měl být zprovozněn v roce 2023.
Ruský historický velkofilm Viking trhá rekordy návštěvnosti. Výpravný epos viděly za první dva dny promítání téměř dva miliony lidí. Film se tak zařadil na první místo návštěvnosti v posledních letech.
Skotští archeologové mají důvod k radosti. V severozápadní části skotské Vysočiny, v místě jménem Ardnamurchan, našli místo, kde byl zřejmě v 10. století pohřben vikingský bojovník. Viking byl pohřben v lodi, z níž se zachovalo asi 200 nýtů. Vědci tam také našli řadu předmětů, sekyru, meč se zdobeným jílcem, štít a další věci.