„Rudá armáda a národy bývalého Sovětského svazu sehrály nenahraditelnou úlohu při porážce fašismu a vítězství ve 2. světové válce. Vláda SR se hodnotově hlásí k odkazu boje proti fašismu,“ uvedl Fico.
Management Markízy už jedno ultimátum odmítl – zaměstnanci žádali, aby stanice nerušila politickou debatu moderátora Michala Kovačiče a aby se Kovačič mohl vrátit před kamery po letní pauze.
Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) uvedl v rozhovoru pro stanici RTVS, že stav předsedy vlády je stále vážný, ale stabilizovaný. Premiér má být ale o aktuálním dění na Slovensku informovaný.
Doplnil, že premiér unikl smrti jen o vlásek. Už dříve mluvil o Ficově zdravotním stavu i místopředseda Směru Robert Kaliňák. Ten uvedl, že zranění způsobená čtyřmi střelnými ranami jsou rozsáhlá.
„Domnívám se, že se drtivá většina diváků o tématech, která chce reprezentovat potenciální prezident Slovenska, ani od jednoho, ani od druhého diskutujícího moc nedozvěděla,“ říká politolog.
Slovenská vláda od února získá silnější pravomoci vůči předsedům statistického úřadu a úřadu dohlížejícího na systém zdravotního pojištění a poskytování zdravotní péče.
Robert Fico a jeho vláda mají v plánu snížit rozpočet veřejnoprávní televize a rozhlasu Slovenska. To podle šesti mezinárodních novinářských organizací může ohrozit nezávislost a svobodu tisku v zemi.
Premiér Fico zopakoval svůj trvající postoj, že slovenské finance jsou v katastrofálním stavu, že jsou rozvrácené, ale že nebude ozdravovat na úkor snížení sociálního standardu.
Nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) navrhne zvoleného poslance Tomáše Tarabu jako svého kandidáta na ministra životního prostředí ve vznikající slovenské vládě.
„Budu se ucházet jako předseda vítězné strany o pozici předsedy vlády. Bylo by to zklamání pro lidi, pokud bych řekl něco jiného,“ řekl Fico novinářům v neděli odpoledne.
„Jdeme to převálcovat a změnit. Jdeme uklidit tento bordel ve státě,“ hlásá šéf slovenského hnutí Republika Milan Uhrík. Po odtržení od kotlebovců se snaží zbavit extremistické nálepky.
Wlachovský byl slovenským velvyslancem v Británii a v Dánsku, nyní je poradcem končícího premiéra Eduarda Hegera, jehož menšinové vládě sněmovna loni v prosinci vyslovila nedůvěru.
„Je to poprvé, co bude na postu premiéra člověk maďarské národnosti, v minulosti by to vzbudilo velké emoce, ale dnes ne. To je ta lepší strana mince,“ uvádí sociolog.
Slovensko by na oplátku mělo podle ministra obrany Jaroslava Nadě dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy Kč) z Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.
Mimořádný odvod pro rafinerii Slovnaft zdaní rozdíl mezi aktuálními a dřívějšími zisky. Sazba 55 procent je výsledkem kompromisu mezi stranami OLaNO a SaS.
Na Slovensku má bohužel stále víc lidí sklon uzavírat se do vlastní názorové bubliny a postoje ostatních naopak buď ignorovat, shazovat, nebo je rovnou nenávidět.
„Jít v tomto momentu před parlament a dát si deklarovat důvěru, to rovnou mohou podat demisi. Do nejbližších voleb by Slovensko bylo v agonii a neuměli bychom přinést žádná opatření,“ řekl Heger.
Politik musí ctít pravidla demokracie, jinak by zavládla anarchie, anebo diktatura. Politici mají sloužit občanům, kteří je zvolili – na zájem Slovenska jako by předseda hnutí OĽANO už úplně zapomněl.
O co větší bylo odhodlání vládní koalice korupci vymýtit, o to složitější se ukázala pak realizace tohoto ušlechtilého úmyslu. Pokud se má po dvouletém úsilí udělat první bilance, bude hodně smíšená.