Nová slovenská vláda může pohřbít šance prezidentky Čaputové na znovuzvolení, míní sociolog Vašečka

Vleklá politická krize na Slovensku vedla prezidentku Zuzanu Čaputovou k rozhodnutí jmenovat úřednickou vládu. Premiérem bude ekonom Ĺudovít Ódor, který slibuje, že zemi dovede k zářijovým předčasným volbám. „Je to uznávaný ekonom, představuje takovou klidnou sílu. Je to poprvé, co bude na postu premiéra člověk maďarské národnosti, v minulosti by to vzbudilo velké emoce, ale dnes ne. To je ta lepší strana mince,“ uvádí sociolog Michal Vašečka.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Ódor do čela kabinetu odchází z funkce viceguvernéra centrální banky a podle Vašečky jde z jeho strany o sebeobětování, protože z následujících zhruba šesti měsíců nemůže vyjít dobře kvůli tomu, že na něj budou útočit opoziční i někdejší vládní strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Michal Vašečka, slovenský sociolog

Od nové vlády odborníků prý nelze očekávat žádnou legislativní smršť, ale spíš uklidnění situace a úklid na ministerstvech, které vedli lidé nepřipravení vládnout, nebo ve Slovenské informační službě.

„Pod sebe si ji do značné míry zabrala strana Jsme rodina, a to mnohým nevyhovuje. Slovenská politika se dostala tam, kde je, i kvůli tomu extrémnímu rozparcelování si státní správy,“ soudí sociolog Michal Vašečka.

Kritici namítají, že nová vláda bude vládou prezidentky Zuzany Čaputové. Podle expremiéra Roberta Fica si do ní Čaputová nominovala své kamarády a bude prý progresivní.

„Používá se to jako urážka, podobně jako slovenští fašisté vymysleli bizarní označení liberální fašista. Připomíná to Orwellův román 1984, kde černá je bílá, válka je mír a fašisti nejsou fašisty. Sem se Slovensko dostalo. Ta vláda není progresivní, jsou v ní i kovaní konzervativci a lidé, kteří dosud neměli nic společného s politikou,“ přibližuje sociolog.

Čaputová uvedla, že čelí výhrůžkám smrtí. ‚Dělat z někoho terč už na Slovensku zabíjelo,‘ kritizovala Fica

Číst článek

Zničující stabilita

Nová vláda může podle Vašečky pohřbít šance prezidentky Čaputové na znovuzvolení ve volbách, které se budou konat jen pět měsíců po těch parlamentních.

„Stále neoznámila, jestli bude kandidovat – a není to mediální hra. Skutečně se rozhoduje, což mimo jiné souvisí s tím, jak je útočeno na ni a její rodinu,“ tvrdí.

Právě Robert Fico prý svými útoky na prezidentku už překročil červenou čáru: „Opakovaně tvrdí, že je americká agentka placená Georgem Sorosem a antislovenská politička,“ popisuje s tím, že mnoho lidí na Slovensku podobným konspiračním teoriím věří.

Expremiér, jehož strana Smer vede v předvolebních průzkumech, prý navíc zpochybňuje to, že volby budou svobodné, čemuž nevěří 42 procent Slováků.

Slovensko hledá cestu z chaosu. Čeká ho bitva pěti expremiérů

Číst článek

„Jestli po volbách nastane stabilita, tak bude zničující. Pro demokratickou a prozápadní část Slovenska v podstatě neexistuje dobrá varianta,“ zdůrazňuje Vašečka.

Jako méně špatná varianta se mu jeví koalice strany Hlas expremiéra Roberta Pellegriniho s některou z demokratických stran. Reálnou možností je ale i koalice Smeru, strany Republika, Slovenské národní strany a hnutí Jsme rodina, která by byla stabilnější, ale také autokratická.

„To, že Slovensko ještě nemá autoritářskou vládu, tak je vlastně štěstí, protože když sledujeme preference lidí, tak půda pro to je do jisté míry vytvořena už dnes,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v záznamu tohoto Interview Plus výše.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme