Slovenská vláda neformálně jednala o předání stíhaček MiG-29 Ukrajině. Rozhodnutí ale nepadlo
Členové slovenské vlády ve středu neformálně jednali o předání vyřazených stíhaček MiG-29 Ukrajině, rozhodnutí ale nepadlo. Podle ministra obrany Jaroslava Nadě mezinárodní jednání v této záležitosti neskončila. Naď neuvedl termín, kdy kabinet o odevzdání letadel rozhodne. Slovensko už dříve poslalo na Ukrajinu, která od loňského února čelí invazi ruské armády, různou vojenskou techniku a munici.
„Čekáme na další informace od partnerů. Když bude všechno zajištěno, budeme jednat,“ řekl Naď, aniž by uvedl podrobnosti. Některé z migů by podle něj byly použitelné jen na náhradní díly.
Slovenský expremiér Fico odmítá předání stíhaček Ukrajině. Chce, aby se proti postavil parlament
Číst článek
Naď i premiér Eduard Heger se už dříve vyslovili pro to, aby Bratislava stíhačky Kyjevu poslala. Schůze kabinetu v souvislosti s předáním migů sovětské konstrukce se zúčastnil také náčelník generálního štábu slovenské armády Daniel Zmeko.
Šéf opozičních sociálních demokratů (Smer-SD) Robert Fico případné předání slovenských stíhaček Ukrajině označil za otevřený akt nepřátelství vůči Rusku. Tvrdil, že vláda tak činí záměrně, a spekuloval, že po případné ruské reakci by například mohl být na Slovensku vyhlášen válečný stav a následně odloženy zářijové předčasné parlamentní volby.
„Tito blázni nás tahají do války a namalovali nám na záda terče jen proto, aby se zalíbili Američanům a Evropské unii. Jsou připraveni udělat ze Slovenska oběť tohoto konfliktu,“ řekl Fico, jehož strana se podle některých sondáží už dostala do čela žebříčku popularity politických stran a hnutí.
Modernizované migy
Naď už v úterý řekl, že Slovensko by mohlo předat Ukrajině deset migů, které byly v minulosti modernizovány, a také další tři stíhačky v původním stavu. Jejich účetní hodnotu včetně náhradních dílů vyčíslil na 400 milionů eur (9,5 miliardy korun).
Pražské matky protestovaly kvůli ekologii a obavám o život dětí. Měly štěstí, režim byl slabý, míní historička
Číst článek
Slovensko by na oplátku mělo za to podle ministra dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy Kč) z Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.
Slovensko loni předčasně přestalo používat migy a dohodlo se s Českem a Polskem na pomoci při zajištění svého vzdušného prostoru do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16.
Fico a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič tvrdili, že menšinová vláda po svém prosincovém pádu nemůže o předání stíhaček rozhodnout.
Zdůvodnili to tím, že kabinet po vyslovení nedůvěry sněmovnou ztratil pravomoc rozhodovat v zásadních otázkách zahraniční politiky, mezi které podle nich patří i otázka odevzdání stíhaček sousední zemi. Právníci nemají na tuto záležitost jednoznačný názor.
Fico dlouhodobě odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu. Z OLaNO zase minulý týden odešli jak premiér Heger, tak ministr obrany Naď. Oba vstoupili do neparlamentní strany Demokraté.