Povodí Vltavy a Moravy odpouštějí vodu z vybraných nádrží s ohledem na aktuální situaci na vodních tocích. Další opatření hodlají koordinovat s předpověďmi meteorologů.
Opravit je potřeba betonový obklad, který kryje skálu u hráze, je totiž poškozený. Aby se dělníci na místo vůbec mohli dostat, je nutné hladinu snížit.
Nádrž Mornos leží asi 200 kilometrů západně od Atén. Objem vody v rezervoáru je v posledních měsících asi o 30 procent menší než loni ve stejném období, uvádí společnost Eydap.
„Je to ocelový plovák s dieselovým motorem, s kabinou operátora a výložníkem na jehož konci je sací bagr. Narušuje sedimenty a čerpá je pomocí vytlačeného potrubí,“ popsal stroj technik Jiří Sojka.
„Právě začala sezona, takže prohřešků není moc. Lidé u sebe nemají doklady k řízení plavidla. Většinou to nechávají na letní sezonu a nemají ještě všechno připravené,“ popisuje policista Pavel Hrkal.
Zákaz výstavby nových nádrží je výborná zpráva i pro ornitology. Na místech, kde měly nové gigantické nádrže stát, totiž žijí vzácní dropi, vzdálení příbuzní pštrosů.
Lodě jsou na přehradě nejenom zdrojem zábavy, ale i nepořádku. Typickým příkladem je pramice vytažená na břeh dnem vzhůru, dno je přitom zcela propadlé.
Potravinářský inspektor nejprve k nádrži Kherkatta povolal potápěče a když se jim nepodařilo přístroj najít, dal příkaz k vypuštění. Celkem z nádrže nechal odčerpat dva miliony litrů vody.
Pro hladinu podzemní vody jsou zásadní podzimní a zimní deště. Restrikce užívání vody, které řada francouzských regionů zažila během minulého léta, byly na 4 francouzské regiony uvalené už v únoru.
S trvajícím rizikem sucha plánují úřady výstavbu dalších vodních nádrží, většina z nich se však stále v nedohlednu. Tématu se věnuje pondělní regionální Deník. Více ve výběru u médií od Radiožurnálu.
Soudním znalcům se nelíbí nová pravidla, podle kterých jim přibylo práce a výdělky se zásadně nezvýšily, píšou Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Ministerstvo zemědělství uvedlo, že je připraveno metodickým řízením změnit v postižených místech zarybňovací plány tak, aby bylo možné vypustit i jiné ryby, než je povoleno v současnosti.
V současné době může poldr Ratiboř pojmout 185 milionů metrů krychlových vody a má rozlohu přes 26 kilometrů čtverečních. Má se ale prohloubit až na 300 milionů metrů krychlových.
Hladina Vltavy v Praze je stále pod dlouhodobým normálem. Vyplývá to z aktuálních dat Českého hydrometeorologického ústavu. Ještě minulý týden byl průtok na historickém minimu, teď je mírně lepší.
Současné vedení Holštejna na Blanensku překvapila informace ministerstva zemědělství, že u stanoviska obcí ohledně hájení lokality pro vodní nádrž je v její kolonce jako její stanovisko napsáno „ano“.
Česko by podle něj mělo kvůli suchu vybudovat nové vodní nádrže a přehrady. Zadržování vody v krajině považuje Zeman za nejpodstatnější opatření, protože voda z republiky odtéká do sousedních zemí.
Britská policie ve čtvrtek nařídila evakuaci 6500 obyvatel městečka nedaleko Manchesteru kvůli obavám, že by se mohla protrhnout hráz místní vodní nádrže poškozená po silném dešti.
Vody je na Pastvinách málo, protože se nadlepšoval tok Divoké Orlice. Zjednodušeně řečeno celé léto vodohospodáři z nádrže vypouštěli více vody, než kolik do ní přitékalo.
Stále víc Čechů dává před cestou do ciziny přednost dovolené v Česku. Nejčastěji míří na hory nebo k vodním nádržím. Svaz obchodu a cestovního ruchu odhaduje, že letos pojede na tuzemskou dovolenou asi osm milionů lidí. Loni jich bylo sedm milionů. Podle Ireny Vlčkové ze svazu Češi radši zůstávají doma i kvůli obavám z teroristických útoků.
Na přehradách Orlík a Slapy by mohlo být bezpečnější koupání. Kvůli ochraně plavců totiž na vodních nádržích vznikne celkem 16 ploch, do kterých nebudou moct vjíždět motorová plavidla. Rozhodl o tom ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO. V okolí těchto míst se navíc budou muset čluny a další plavidla pohybovat maximálně desetikilometrovou rychlostí.
Ministerstvo zemědělství chce do budoucna předejít nedostatku vody. Plánuje proto pozemkové úpravy a posílení přirozeného zadržování vody v lesích i zemědělské půdě. Na seznamu opatření nechybí ani výstavba vodních nádrží. Loňské sucho zkomplikovalo zemědělcům život. Škody jim bude stát kompenzovat až do výše 600 milionů korun.
U českých řek i přehrad přibývá přístavišť pro lodě a čluny. Důvodem je větší zájem lidí o vodní turistiku. Jen prodeje malých plavidel meziročně vzrostly o desítky procent. Pomohla tomu i loňská vyhláška, která povolila vjezd motorovým člunům na dříve zakázané vodní plochy. Těží z toho i provozovatelé kempů nebo restaurace v okolí vody.