Lidé z anglického Whaley Bridge museli opustit domovy. Zachránit přehradu pomáhá i armádní vrtulník
Britská policie ve čtvrtek nařídila evakuaci 6500 obyvatel městečka nedaleko Manchesteru kvůli obavám, že by se mohla protrhnout hráz místní vodní nádrže poškozená po silném dešti. Městečko Whaley Bridge by podle zpravodajského webu BBC bylo při kolapsu hráze zaplaveno. Ve snaze zabránit protržení hráze místní úřady povolaly na pomoc armádu. Na poškozenou hráz vodní nádrže začal ráno shazovat vrtulník pytle o celkové hmotnosti 400 tun.
Policie hrabství Derbyshire obyvatelům oznámila, že kvůli značnému ohrožení jejich životů musí svá obydlí okamžitě opustit. Podle agentury AP strážci zákona obcházeli jednotlivé domy a posílali lidi do školy v několik kilometrů vzdálené obci Chapel-en-le-Frith.
Doporučovali jim vzít s sebou domácí mazlíčky a léky na několik dní a také, aby se pokusili sami si domluvit ubytování, neboť místo ve škole by nestačilo. Útočiště evakuovaným už poskytly některé hospody a komunitní centra.
Technici mezitím začali z vodní nádrže Toddbrook Reservoir odčerpávat vodu. Část zdejší hráze vybudované před skoro 200 lety se propadla v důsledku několikadenního vytrvalého deště. Odborníci její stav vyhodnocují, zatímco policie ujišťuje, že pro případ jejího protržení existuje plán.
Na pomoc dorazil také armádní vrtulník typu Chinook, který začal shazovat na poškozené místo pytle se směsí písku, štěrku a kamení. Část shazovaných pytlů má také zahradit menší toky, aby do přehrady přiváděly další vodu.
,Totální chaos‘
Část z 6 500 obyvatel městečka Whaley Bridge na severu Anglie, které by v případě protržení hráze přehrady Toddbrook Reservoir zaplavila voda, úřady evakuovaly již ve čtvrtek. Noc muselo u příbuzných či v nouzových ubytovnách kvůli „smrtelnému nebezpečí“ strávit asi 1 500 lidí. Uzavřeno je také několik silnic a úsek železnice.
„Modlíme se, aby vydržela, zatímco se Canal and River Trust (společnost spravující přehradu, pozn. redakce) pokouší z nádrže odčerpat vodu,“ řekla AP místní obyvatelka Anna Aspinallová. Technici prý jí a dalším lidem sdělili, že riziko kolapsu je vysoké. „Jestli to strhne celou přehradu, způsobí to totální chaos. Asi to sebere celou vesnici, protože řeka Goyt prochází přímo skrz ni,“ dodal evakuovaný obyvatel Paul Nash.
V Británii v posledních dnech vystřídaly vlnu veder přívalové deště, které na severu Anglie vyvolaly bleskové záplavy. Místy se voda dostává do domů a komplikuje silniční i železniční dopravu.
Přehrada podle úřadů v současnosti obsahuje 1,3 milionu tun vody. Kdy se tlak na hráz sníží natolik, aby bylo možné začít s opravami, zatím není jasné. Podle Julie Sharmanové ze společnosti, která nádrž spravuje, je pozitivní zprávou, že se zlepšilo počasí a meteorologové ani na následující dny nepředpovídají srážky, situace je ale nadále „kritická“.