„(Češi) tloustnou po vzoru rozvíjejících se západních států. Máme přibližně 30 až 40 procent populace obézní, samozřejmě ještě další část má nadváhu,“ upozorňuje doktor Martin Prázný.
„Pojem restart vůbec nemá smysl. Mám pocit, že jsme si koupili ke starému počítači nový monitor. Ikony jsou větší, je to hezčí a barevnější, ale v zásadě je to furt ten samý počítač,“ popisuje Feltl.
„Pokud trošku ubereme přesčasové práce a pokud máme zároveň přidat lékařům peníze, tak nemůžeme mít úhradovou vyhlášku, která nás nutí k vysoké produkci,“ vysvětluje David Feltl.
Nejčastěji lidé trpí anorexií, v poslední době přibývá také záchvatovitého přejídání. Objevují se ale i specifičtější problémy. Třeba takzvaná ortorexie, kdy je člověk posedlý zdravou stravou.
Expertní sonografisté běžně pomáhají lékařům na sále. „Pomocí ultrazvuku naviguju chirurgy, aby neudělali příliš velký řez a cíleně hledali schovanou uzlinu v břišní dutině,“ popisuje sonografistka.
U zdravého člověka by měla být hodnota glykémie, tedy cukru v krvi, do 5,6. Dostane-li se přes hodnotu sedm, jde už o diabetes 2. typu. Odborníci z laboratoře ale stále častěji vídají i prediabetes.
„Prevence není otázkou jednoho týdne nebo měsíce změny životního stylu. Je to dlouhodobý proces a je potřeba se udržovat v kondici, hýbat se, nepřibírat na váze a samozřejmě nekouřit,“ říká Linhart
„Výsledek je vidět asi do minuty a půl od chvíle, kdy vak napojíme do přístroje. Přístroj měří ve vydechovaném vzduchu tři plyny - vodík, methan a oxid uhličitý,“ popisuje doktorka Vaníčková.
Zpěvačka vystoupila v Praze už například v roce 2009. Tehdy před svým koncertem předala také šek na padesát tisíc korun onkologické klinice pražské Všeobecné fakultní nemocnice.
V léčbě karcinomu slinivky jsou lékaři stále neúspěšní. Více než 95 procent nemocných na tuto nemoc do pěti let zemře. Šance na přežití by v budoucnu mohla zvýšit i molekulární biologie.
Před necelými deseti lety si nechala herečka Angelina Jolie odstranit ňadra a vaječníky. Dnes ji následují tisíce žen, kterým kvůli genetické mutaci BRCA 1 a 2 hrozí, že už v mládí onemocní rakovinou
Správa železnic ruší stále více vlakových přejezdů, píše web Zdopravy.cz. A deník Právo si všímá nejčastěji zastoupených profesí mezi senátory. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Studie prokázaly, že léky, které původně pomáhaly jen diabetikům, jsou vhodné i pro nediabetiky. Nová metoda léčení by mohla podle odhadů nefrologů pomoci deseti tisícům pacientů.
Pacienti na parenterální výživě každý týden navštěvují nemocnici, kde jim lékárníci přesně na míru připravují speciální výživu. Výživa ze dvoulitrového vaku vykape přibližně za 16 hodin.
V lékárnách chybí některá antibiotika na léčbu horních dýchacích cest nebo léky na zvýšený cholesterol. Důvodem jsou hlavně zpožděné dodávky od výrobců.
V budově využívané Všeobecnou fakultní nemocnicí je pohřební služba, píše Deník N. A v sobotu se podle Deníku otevře D48 ve směru z Frýdku-Místku, zatím pro chodce a cyklisty. Více ve výběru z médií.
30. květen je Světový den roztroušené sklerózy. Touto nevyléčitelnou nemocí v Česku trpí zhruba 20 tisíc lidí. Nejčastěji jí onemocní ženy mezi 20. a 40. rokem života.
Libanon zažívá už dva roky hluboký finanční kolaps. Stále více Libanonců tak nemá prostředky ani na zdravotní péči. V nemocnici Rafíka Harírího v Bejrútu jim pomáhají čeští lékaři z projektu Medevac.
Nemocnice počítají s tím, že zřejmě budou muset spálit léky na covid-19. Monoklonální protilátky lékaři používali k léčbě varianty koronaviru delta, na omikron už ale nezabírají.
Vědci se respondentů ptali také na to, proč po alkoholu sahají. Nejčastěji je to z důvodů sociálních, tedy při nejrůznějších oslavách, společenských setkáních nebo svátcích.
Evakuace se uskutečnila jako součást zdravotně-humanitárního programu Medevac. Do péče českých lékařů se dítě dostalo v kritickém, ale stabilizovaném stavu.
Lékaři odebírají pacientům krvetvorné buňky, které jim pak vrací zpátky do těla. Můžou jim pak podat vysoké dávky chemoterapie, které by jinak byly pro člověka smrtelné.