Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldávie a Ukrajina – to je šest postsovětských států, o nichž jednal summit Východního partnerství v Rize. V lotyšském hlavním městě sice nepadly žádné konkrétní sliby a závazky, předseda Evropské rady Donald Tusk ale zdůraznil, že význam schůzky byl už v tom, že se přes nelibost Moskvy summit v Rize sešel.
Ruská federace by podle českého prezidenta Miloše Zemana měla uvažovat o členství ve Východním partnerství. Zeman to řekl v Rize v krátkém rozhovoru pro Český rozhlas. Rusko se na projekt těsnější spolupráce Evropské unie a postsovětských republik, stejně jako na summit Východního partnerství, který se právě koná v lotyšské metropoli, dívá s nelibostí.
Prezident Miloš Zeman odmítl imigrační kvóty. Na summitu Východního partnerství v Rize jednal s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Při asi půlhodinovém setkání spolu podle mluvčího Jiřího Ovčáčka mluvili právě o imigraci.
Rusko by mělo být měkčí a vstřícnější ke svým sousedům. Na summitu Evropského partnerství v Rize to prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk. Osmadvacítka jedná v Lotyšsku o spolupráci s šesti zeměmi, které sousedí s Ruskem.
Rozšiřování Evropské unie na východ prý nebude tématem summitu Východního partnerství v Rize. Při příchodu na slavnostní večeři, kterou schůzka v lotyšské metropoli začíná, to zdůrazňovali představitelé EU.
V lotyšské Rize začíná dvoudenní summit Východního partnerství. Evropská unie se během něj chystá dát najevo, že má stále zájem o spolupráci se šesti postsovětskými státy – mimo jiné i s Ukrajinou. Kvůli konfliktu na východě země ovšem narůstá napětí mezi unií a Ruskem.
Rusko by mělo stáhnout své vojáky od hranic s Ukrajinou, která by se měla soustředit na decentralizaci státu. Shodli se na tom účastníci pražské konference Východního partnerství. Prezident Miloš Zeman mimo jiné řekl, že Česko může hrát roli prostředníka při vyjednáváních mezi Moskvou a Kyjevem.
Podle prezidenta Miloše Zemana hrozí na Ukrajině občanská válka, nebo zahraniční invaze. Řekl to při dnešním zahájení dvoudenního summitu Východního partnerství v Praze. Projekt pro sblížení šesti postsovětských republik s Evropskou unií funguje už pět let a podle Zemana by mohl být v konfliktu na Ukrajině prostředníkem mezi ní a Ruskem.
V Praze dnes začíná dvoudenní setkání států Východního partnerství a některých členů Evropské unie. Schůzku na Pražský hrad svolal prezident Miloš Zeman u příležitosti pátého výročí partnerství. To vzniklo, aby posílilo vazby mezi unií a jejími východními sousedy.
Evropská unie a Rusko si chtějí vyjasnit dopad projektu Východního partnerství na vzájemné vztahy. Zahájí proto vzájemné konzultace odborníků o důsledcích asociačních dohod pro svou ekonomiku. Lídři Ruska a unie se na tom dohodli na schůzce v Bruselu.
Ministři zahraničí Visegradské skupiny, kteří dnes jednali v Praze se zeměmi Východního partnerství vzkázali, že dialog mezi Běloruskem a Evropskou unií bude obnoven až po propuštění politických vězňů. Zástupce Běloruska se rozhovorů neúčastnil.
Desítka ministrů zahraničí bude jednat v Praze o budoucnosti zemí Východní Evropy a Kavkazu. Rozhovorů Visegrádské skupiny a Východního partnerství se účastní představitelé celkem 13 států. Chybět bude Bělorusko.
Budeme vás i nadále podporovat ve vašich evropských ambicích, vzkazuje Evropská unie šestici postsovětských zemí, které jsou členy takzvaného Východního partnerství. Teprve druhý summit tohoto projektu odpoledne skončil ve Varšavě.