Západní prohra v Moldavsku
Moldavsko je jedna z nejchudších zemí Evropy. Je to stát geograficky polapený v šedé zóně geopolitického souboje o vliv mezi Ruskem a Západem. Tamní oligarchové dokázali tuto skutečnost naplno využít k vlastnímu obohacení i získání politické moci a vlivu na všechny sféry společenského života.
V duchu mnohokrát osvědčeného přístupu „Rozděl a panuj!“ ambiciózní lidé přispěli k rozdělení společnosti. Jedna část chovající sympatie k Rusku se mohla uchýlit především do náruče socialistů, kteří poslední roky strávili v opozici.
V moldavských volbách zvítězili proruští socialisté. Osud asociační dohody s unií je nejistý
Číst článek
Další část společnosti, která si slibovala demokratické reformy a prosperitu na západní způsob, se zase mohla uchýlit pod křídla doposud vládnoucí Demokratické strany nebo její vládní předchůdkyně Liberálně demokratické strany.
V roce 2012 Moldavané a ostatní Evropané slyšeli ujišťování o prozápadním a proevropském směřování země.
Úspěch nového hnutí
Německá kancléřka Angela Merkelová nahlas uvažovala o budoucím unijním členství Moldavska, s nímž také Evropská unie v roce 2014 podepsala asociační dohodu. Už po několika letech se ale ukázalo, že prohlašovat se za prozápadního politika, zcela oddaného hodnotám Evropské unie, může být jen součástí soukolí výtahu k bohatství a vlivu.
Mezi lety 2014 až 2015 se provalil skandál vyvedení miliardy dolarů ze tří moldavských bank. Z ukradení téměř osminy hrubého domácího produktu celé země jsou podezřelí politici a jejich spojenci z hlavních opozičních i vládních stran.
Moldavský systém se měl také podílet na praní peněz, které korupčníci ve státní správě a organizovaný zločin měli vyvést z Ruska. Celková škoda v přepočtu přes 13 miliard českých korun. Podle ruského ministerstva vnitra se na všem měl podílet dosavadní premiér Moldavska.
Situace došla tak daleko, že německý think-tank Výbor pro zahraniční záležitosti vydal následující hodnocení: „Moldavsko je bezpochyby zemí, od níž se mohou ostatní státy Východního partnerství poučit, jak se nemají chovat, pokud si chtějí zachovat dobré vztahy s Evropskou unií“.
Moldavsko volí parlament. V sázce je proevropské směřování země
Číst článek
Zklamání Západu z Moldavska jen dále vystihuje prohlášení Evropského parlamentu, podle něhož je země „stát v zajetí zájmů oligarchů“.
Nikoho tedy nemůže překvapit finální rozhodnutí Evropské unie snížit v letech 2017 a 2018 finanční podporu Moldavsku o 20 milionů eur. Úvahy o úplném zastavení pomoci jsou jen logické vyústění současného neutěšeného stavu.
V čerstvě proběhlých volbách tedy Moldavané hlasovali v atmosféře poznamenané korupčními skandály, v kulisách všudypřítomné chudoby a pokračování zápasu o směřování Východ, nebo Západ. Posledně jmenovaný spor ale vypadá, že je jen vějičkou pro voliče, falešným soubojem pro lidi i média, zatímco ve skutečnosti hlavním politickým silám vyhovuje.
Poučení pro Západ
Určitou naději skýtá volební úspěch nového politického hnutí, které vzniklo v reakci na korupční skandály. Vystupuje v koaliční platformě nazvané ACUM. Nezávisle na výsledku aktuálních voleb je zřejmé, že snaha přiblížit Moldavsko principům platným na Západě přišla činností místních politiků vniveč.
Evropská unie a celý Západ by se měly v budoucnu vyvarovat dávání dalších bianco šeků těm, kteří deklarují svou věrnost hodnotám demokracie, liberalismu a právního státu výměnou za finanční a politickou podporu Západu dříve, než něčeho skutečně dosáhli. Často dochází ke schematickému zjednodušujícími vnímání v duchu „my a oni“, čehož si bohužel všimli oligarchové nejen v Moldavsku.
Poučení plyne také konkrétně pro Českou republiku. Můžeme být rádi, že jsme do Evropské unie vstoupili dříve, než bylo pozdě.
Maláčová se nejspíš rozhodla pohřbít Sociální demokracii
Apolena Rychlíková
Fico v Putinových stopách. Volá po míru, ale pokračuje ve válce
Kamila Pešeková
Nedůvěra ve volby klade otázku, zda vůbec může přežít demokracie
Petr Honzejk
Rusko jako velmoc? Zdařilá simulace
Lída Rakušanová