Ředitelství silnic a dálnic zvažuje zaplacení výkupného hackerům, kteří jim zablokovali servery. Je to ale rozumné? Experti přes IT pro server iROZHLAS.cz odpovídali na otázky spojené s útokem.
Gangy únosců působí hlavně na severu země a unesly v minulých letech tisíce lidí. Mezi roky 2011 a 2020 vláda a rodiny za osvobození rukojmích zaplatily přes 18 milionů dolarů (421 milionů korun).
Firma výkupné zaplatila ve formě nesledovatelné kryptoměny již v pátek, a to několik hodin po útoku. Na oplátku od hackerů obdržela dešifrovací nástroj k obnovení zablokované počítačové sítě.
Ministerstvo ale podle serveru Newsru.com nesdělilo, zda příbuzní námořníků zaplatili požadované výkupné. S piráty přes prostředníka jednalo rejdařství, které plavidlo vlastní.
Čtyři unesení Češi v Libanonu žalují stát o 40 milionů korun. Podle deníku Právo, který získal text žaloby, mohlo při vyjednávání o jejich propuštění dojít ke korupci. Jeden z vyjednávacích týmů si v říjnu 2015 měl únoscům říct o úplatek asi 50 miliónů korun. Za to měl být obratem propuštěn z českého vězení Libanonec Alí Fajád.
Somálští piráti vydali bez zaplacení výkupného tanker, který drželi od začátku týdne. Na svobodě je podle somálských úřadů i osmičlenná posádka ze Srí Lanky, kterou piráti vzali jako rukojmí.
Roztomilý plyšový společník i nenápadná hrozba. Mluvící zvířátka nebo panenky jsou u dětí velmi populární. S jejich oblibou ale přibývá také obav ze zneužití informací o uživatelích. Naposledy zabezpečení dat selhalo v případě plyšáků CloudPets od výrobce Spiral Toys, píše server CNN. Zranitelnosti jejich databáze zneužili hackeři, kteří stojí za únikem e-mailových adres, hesel i hlasových nahrávek více než půl milionu uživatelů plyšové hračky.
Prezident Miloš Zeman by měl kvůli svým slovům o výkupném za unesené Češky odstoupit z funkce, myslí si poslanec a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Případně by měl podle Ženíška Ústavní soud rozhodnout, zda není počínání hlavy státu velezrada. Poslanec prý už začal pro takovou žalobu sbírat podporu. Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha má záměr řadu úskalí.
Prezident Miloš Zeman potvrdil, že Česko zaplatilo za dvě unesené Češky v Pákistánu výkupné. Částka se podle jeho informací pohybovala kolem 150 milionů korun. Od řady předních politiků Zeman za svá slova sklidil kritiku, prý by o informacích tohoto druhu neměl mluvit. Prezident na to reagoval tak, že pouze citival veřejně dostupné zdroje. Obě unesené ženy se do Česka vrátily loni v březnu. V zajetí strávily dva roky.
Slova prezidenta Miloše Zemana o výkupném za dvě Češky unesené v Pákistánu mohou zkomplikovat vyjednání v podobných případech v budoucnu. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus o tom mluvil Adam Dolník, uznávaný bezpečnostní expert a vyjednávač, který pomáhá cvičit i vyjednavače z FBI. Výkupné za dívky unesené v Pákistánu přiznal Zeman v dnešní diskusi s občany v Kornaticích na Rokycansku.
Za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které byly uneseny v Pákistánu, zaplatila Česká republika šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun). V čísle, které vyjde v pondělí, to uvedl týdeník Respekt. Uvedená částka podle listu výrazně převyšuje dřívější spekulace, které se zmiňovaly pouze o dvou milionech dolarů. Češky se zpátky domů dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí.
Radikálové požadují za Rakušana uneseného v Libyi 500 tisíc dolarů, v přepočtu asi 12,5 milionu korun. S odvoláním na informace tajných služeb o tom dnes informoval rakouský list Kronen Zeitung. Ministerstvo zahraničí ve Vídni ale zprávu popřelo. Vedle Rakušana ozbrojenci z ropného pole Ghaní na počátku března unesli také Čecha, čtyři Filipínce, dva Bangladéšany a Ghaňana.
Islámský stát požaduje od japonské vlády 200 milionů dolarů jako výkupné za dva Japonce zajaté v Sýrii. Džihádisté to oznámili na videu, které dnes zveřejnili na internetu. Vyhrožují, že pokud částku neobdrží do 72 hodin, rukojmí zabijí. Tokio teď pravost nahrávky ověřuje.
Do Říma se po pěti měsících zadržování v Sýrii vrátily dvě italské humanitární pracovnice. Přiletěly ranní linkou z Turecka. Dvacetiletou Gretu Ramelliovou a o rok starší Vanessu Marzullovou na letišti přivítal italský ministr zahraničí. Mladé ženy zmizely loni v červenci v provincii Aleppo na severu Sýrie. Jejich únosci se přihlásili k frontě Nusra, syrské odnoži Al-Káidy.
Londýnská vláda podniká všechny dostupné kroky k záchraně britského občana, jehož zavražděním hrozí radikálové z Islámského státu. Premiér David Cameron ale vyloučil možnost, že by jeho kabinet souhlasil se zaplacením výkupného.
Francie platí cenu za vojenskou intervenci v Mali, prohlásil prezident François Hollande v souvislosti s únosem francouzského kněze Georgese Vandenbeusche. Ozbrojenci přpadli kněze v Kamerunu a odvlekli ho do Nigérie, únos má na svědomí nigerijská islamistická sekta Boko Haram.
Po dvou Češkách, unesených před třemi dny v Pákistánu, se zatím nenašla žádná stopa. Podle zástupce českého velvyslanectví v Islámábádu je ale v podobných případech běžné, že se táhnou i několik měsíců.
Britský pár strávil 13 měsíců v somálském zajetí. Piráti přepadli jejich jachtu u Seychel loni v říjnu a oba zkušené námořníky unesli. O víkendu se manželé konečně dostali na svobodu.