Nigérie přišla s řešením, jak zabránit únosům. Lidem, kteří zaplatí výkupné, hrozí až 15 let vězení
Nigerijský senát schválil zákon, který bude trestat 15 lety vězení vyplacení výkupného za rukojmí. V případě, že rukojmí v zajetí zemře, může být únosce odsouzen k trestu smrti. Gangy únosců působí hlavně na severu země a unesly v minulých letech tisíce lidí. Mezi roky 2011 a 2020 vláda a rodiny za osvobození rukojmích zaplatily přes 18 milionů dolarů (421 milionů korun).
Jak informovala stanice Al-Džazíra, obětí únosců jsou studenti, vesničané i motoristé. Gangy při svých výpadech pozabíjely tisíce lidí.
Prezident Muhammadu Buhari letos začal gangy únosců označovat za teroristy, avšak únosy pokračují téměř denně. Jenom za čtyřměsíční období mezi prosincem roku 2020 a následujícím březnem unesli ozbrojenci na severu země 760 studentů, většinu z nich z internátních škol.
V Nigérii bylo po 42 dnech zajetí vysvobozeno 100 vesničanů. Ozbrojenci unesli hlavně mladé matky
Číst článek
Při únosu v prosinci 2020 se dostalo do rukou gangů 300 chlapců z internátní školy v Kankaře. Propuštěni byli za šest dní a vláda popřela, že za ně zaplatila výkupné.
Zákon má mnoho kritiků, ale vláda ho obhajuje tvrzením, že zabrání teroristickým skupinám v praní peněz a odradí od únosů. Zástupci Amnesty International ale upozornili, že přísné tresty mohou ohrozit rukojmí i jejich rodiny.
Nigerijské úřady se snaží vypořádat se s únosci i jinými způsoby – v dubnu zablokovaly službu pro více než 70 milionů neregistrovaných telefonních čísel ve snaze ztížit únoscům kontaktovat rodiny a požadovat výkupné.
Právník a lidskoprávní aktivista Festus Ogun řekl, že zákon neřeší hlavní příčinu nigerijských bezpečnostních problémů a ohrožuje životy rukojmích. „Když nedokážete lidi ochránit, proč je trestáte za to, že se snaží chránit se sami?“ řekl na adresu tvůrců zákona.