Za byrokratické úkony zaplatí podnikatelé 72 miliard korun ročně. Čtvrtina nařízení by se přitom dala zjednodušit nebo zrušit a ušetřené peníze by pak firmy mohly investovat.
Ve vládní koalici nastal spor okolo zavedení okamžité výpovědi bez udání důvodu. ODS, TOP 09 a část hnutí STAN takový krok podporují. Piráti připouští jednání a lidovci krok odmítají.
„Dohodli jsme se, že je potřeba to stvrdit na dalším jednání. Veškerá domluva byla zatím pouze slovní,“ vysvětluje předseda Sekce mladých lékařů Jan Přáda o domluvě s premiérem Petrem Fialou.
„Pevně doufám, že k 1. prosinci k výpovědím nedojde. Kdybychom se nedohodli, tak by to opravdu vedlo k omezení péče, minimálně plánované,“ uvedl Přáda ze Sekce mladých lékařů České lékařské komory.
„Výpovědi budeme stahovat postupně, nesejdeme se všichni, abychom tam šli hromadně. Někdo tam půjde v pondělí 3. července, někdo třeba až 10. nebo 11. července,“ řekla v pátek Macharáčková.
Ve zpravodajství slovenské veřejnoprávní televize RTVS se v pátek rozdávaly výpovědi. Podle informací serveru Aktuality.sk dostali zatím výpověď čtyři externí redaktoři.
Stovky zdravotních sester na Slovensku ukončily svůj protest. Po hromadných výpovědích se ale nemají kam vrátit, nemocnice si za ně mezi tím našly náhradu. Sestřičky, které si chtěly vymoci lepší podmínky, jsou tak v patové situaci.
Kvůli zavření Dolu Paskov se po okolních městech a vesnicích šíří strach z vysoké nezaměstnanosti. Například ve Staříči u Frýdku-Místku, kde je jedna ze dvou šachet Dolu Paskov.
Vedení vojenských opraváren ve Šternberku už rozeslalo výpovědi všem zbývajícím zhruba 120 zaměstnancům. Ministerstvo obrany jako zakladatel vojenského opravárenského podniku se rozhodlo podnik prodat, proto propouští veškeré zaměstnance.
Ostravští hutníci dnes mají poslední možnost, aby vyměnili svou výpověď za odchodné v řádu statisíců korun. Společnost ArcelorMittal Ostrava ukončí příjem žádostí o dobrovolné ukončení pracovního poměru. Celkem se takto chce zbavit 600 zaměstnanců, které nepotřebuje hlavně kvůli složité situaci na ocelářském trhu.
České aerolinie rozdaly kvůli protestu pilotů první výpovědi. V první fázi plánuje dopravce propustit 33 pilotů, celkem jich kvůli převodu letadel do dceřiné společnosti o práci v ČSA přijde zhruba 100, tedy asi třetina.
Přijmeme lékaře, nástup možný ihned. Takovou pracovní nabídku má na svých webových stránkách vícero slovenských nemocnic. Možná to ale není nabídka, spíše prosba. Po hromadných výpovědích teď slovenským nemocnicím schází stovky lékařů. Je evidentní, že v některých nemocnicích je situace vážná. Lékařské odbory ale mají tendenci sílu protestu zveličovat, zatímco vláda spíš uklidňuje veřejnost. A pravda bude nejspíše někde uprostřed.
Naposledy dnes můžou lékaři ve slovenských nemocnicích stahovat hromadné výpovědi. Slovenská vláda garantuje každému lékaři, který výpověď stáhne, zvýšení platu od příštího roku a návrat na původní pracovní místo. Kvůli protestní akci by od zítřka mohly v nemocnicích na Slovensku chybět stovky lékařů.
Na Slovensku ode dneška platí nouzový stav kvůli situaci ve zdravotnictví. Většina lékařů, kteří podali hromadné výpovědi, je zatím nestáhla. Výpovědní lhůta vyprší zítra. Potom chce vláda některým lékařům práci nařídit. Slovenské nemocnice ale čekají v prosinci kvůli lékařskému protestu i další velké změny.
Ve slovenských nemocnicích vrcholí protestní akce lékařů. Zatímco odboráři vyzývají doktory, aby nestahovali hromadné výpovědi a nenechali se uplatit, vláda rozdává v nemocnicích dodatky k pracovním smlouvám. Každý lékař, který podepíše, dostane od příštího roku přidáno.
Kvůli situaci ve zdravotnictví zatím slovenská vláda nevyhlásí nouzový stav, který by donutil lékaře pracovat. Kabinet Ivety Radičové teď pracuje na jiném krizovém plánu, který je hodně ambiciózní. Slovenské odbory neskrývají překvapení, ale na svých pozicích zůstávají s tím, že jsou stále otevřeny dialogu.
|Vojtěch Berger, Lucie Maňourová, Marína Dvořáková|Zprávy ze světa
Slovenská vláda se nedohodla s lékařskými odbory na platových požadavcích a zřejmě vyhlásí poprvé v historii nouzový stav. Ten by měl doktory přinutit k nástupu do zaměstnání i po 1. prosinci, kdy jim vyprší hromadné výpovědi. Ve výpovědní lhůtě jsou asi 2 tisíce lékařů z nemocnic.
Dnes se rozhodne, jestli Slovensko kvůli protestům lékařů vyhlásí nouzový stav. Odboráři se chystají na klíčové jednání s vládou, kde by se měla vyřešit poslední sporná otázka, kterou je zvýšení platů.
Situace v nemocnicích, jejichž provozy mohly ohrozit odchody lékařů, se už před časem uklidnila. Jediné zdravotnické zařízení, kde se ještě nově sepisují petice, je pražský Institut klinické a experimentální medicíny. Jeho vedení nechce vzít zpět dva lékaře, kteří podali v rámci akce Děkujeme, odcházíme výpovědi.
V největších nemocnicích Ústeckého kraje přestává platit krizový scénář, podle kterého se od minulého pondělí tato zařízení připravovala na nedostatek lékařů. Většina ze 111 lékařů, kteří v rámci výzvy „Děkujeme odcházíme“, podala výpovědi, je stáhla.
Lékaři v regionech začínají stahovat své výpovědi. Šéfové nemocnic tak nakonec nemusí spouštět krizové plány, aby zajistili péči o pacienty. V Moravskoslezském kraji zůstane na odborných pracovištích drtivá většina lékařů, kteří se zapojili do protestní akce ‘Děkujeme odcházíme‘.
Lékaři v Krajské nemocnici v Liberci, kteří se připojili k akci Děkujeme, odcházíme, zatím se stahováním výpovědí čekají. Podle posledních informací se je hromadně chystají stáhnout odpoledne. Jak Radiožurnálu potvrdil anesteziolog Pavel Sedlák, z celkového počtu pouze dva jeho kolegové jdou pracovat jinam. Sám si odchod do nového zaměstnání rozmyslel.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger nebude mluvit ředitelům nemocnic do přijímání lékařů zpět na místa, z nichž dali protestní výpovědi. Řekl to po podpisu memoranda s Lékařským odborovým klubem.