Fiala byl vstřícnější, na ministerstvu zdravotnictví jsme se názorově nepotkali, popisuje lékař Přáda
Ministerstvo zdravotnictví jednalo se zástupci nespokojených lékařů po několik týdnů. Průlom přišel až po čtvrtečním setkání s premiérem Petrem Fialou (ODS). „Ve chvíli, kdy máme jenom tu částku, která je obrovská, ale abstraktní, a nevíme, jakým způsobem k lékařům přesně doputuje, tak by to naši zastánci nebrali jako dostatečné informace k odvolání,“ říká viceprezident Lékařské komory, předseda Sekce mladých lékařů Jan Přáda.
Lékaři, kteří podali výpovědi z přesčasů, svůj protest dnes zahájili?
Zahájili svoji práci tak, jak bylo rozepsáno – na 40 hodin týdně. Režim je takový, jaký byl naplánován.
Poslechněte si celý rozhovor s Janem Přádou, viceprezidentem Lékařské komory a předsedou Sekce mladých lékařů
Vy jste na jednu stranu vyzval lékaře, aby o tomto víkendu péči o pacienty zajistili, na druhé straně jste ale protest neodvolal. Jak se v tom vyznat?
Víkendový provoz je tak jako tak bez plánovaných výkonů a operací, to znamená, že je zajištěný. Je tam ale potřeba, aby ve víkendovém provozu nebyl celý prosinec. Dokud se nedohodneme, tak protest odvolán nebude. Ve chvíli, kdy se dohodneme, tak vyzveme naše podporovatele, aby svoji výpověď z přesčasové práce odvolali.
Takže jste se ve skutečnosti ještě na ničem nedohodli?
Definitivní rozhodnutí tam nebylo. Protože – a to jsme i říkali panu premiérovi – ve chvíli, kdy máme jenom tu částku, která je obrovská, ale abstraktní a nevíme, jakým způsobem k lékařům přesně doputuje, jak se promítne do jejich výplat, tak by to naši zastánci nebrali jako dostatečné informace k odvolání. Naše výhra by byla k ničemu.
Nebylo by přesto namístě, abyste svůj protest odvolali už v tuto chvíli, když jste se s premiérem dohodli na základních parametrech?
V tento moment to bohužel na místě není z těch důvodů, které jsem řekl. Pan premiér to respektoval.
Dohoda premiéra s lékaři vzbuzuje otázky. Není jasné, odkud miliardy vezme, zní z asociace nemocnic
Číst článek
Nepovažuje to za projev nedůvěry z vaší strany?
Ne, dohodli jsme se, že to je potřeba stvrdit na dalším jednání. I kdyby byly ty obrysy konkrétní, tak veškerá domluva byla zatím pouze slovní. Potřebujeme se opravdu domluvit nad konkrétními čísly a daty a premiér to respektoval.
Podpora šéfa VZP
Jak to, že s ministrem zdravotnictví jste se nemohli dohodnout po několik týdnů, a pak jste se jednou sešli s premiérem a dohoda byla na světě?
Nedokážu to asi úplně vysvětlit. Abych úplně nekřivdil, tak v rámci jednání na ministerstvu zdravotnictví jsme se v některých věcech posouvali. V posledních dvou třech týdnech se to zaseklo na odměňování. Některé naše metody nebyly akceptovány.
Pan premiér v tom byl trošku vstřícnější, možná tomu pomohlo i to, že tam byl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Ten řekl, že by byl ochoten garantovat to, že se peníze dostanou i do těch nemocnic, které nejsou přímo řízené.
Máte proto nějaké vysvětlení, že by byl pan premiér vstřícnější?
V tento moment to nedokážu vysvětlit. Možná jenom ideově. Každý měl jinou představu o tom, jak by systém odměňování měl vypadat. Bohužel na ministerstvu zdravotnictví jsme se názorově nepotkali.
Máte jistotu, že to, na čem jste se včera dohodli s premiérem Fialou, bude proveditelné?
Jistotu nemůže mít nikdy stoprocentní. To je ten důvod, proč jsem říkal, že ta akce zatím odvolána nebyla.
Lidé můžou jít do nemocnic, kde neprotestují. Péče se úplně obnoví až v lednu, říká šéf svazu pacientů
Číst článek
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který je místopředsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, tvrdí, že není možné úhradovou vyhláškou zajistit, aby navýšení prostředků šlo do platů. Co vy na to? Což se zdá, že je to, co vám pan premiér včera slíbil. Co vy na to?
Zdeněk Kabátek říkal, že ty mechanismy, aby se to do nemocnic dostalo, existují. Když se nemocnice zavážou k tomu, že to posunou do platů, tak to z naší strany bude úplně vyřešené.
A co když se to nepodaří? V takovém případě bude protest pokračovat, to znamená, budou pokračovat výpovědi z těch dobrovolných přesčasů?
V případě, že nějaká nemocnice nebude chtít peníze svým zaměstnancům dát, tak se obávám, že tam oni pracovat nebudou chtít. Na lokální úrovni se to vyřeší takto.
A pokud se na všem dohodnete podle vašich představ, kdy by se fungování nemocnic mělo vrátit k normálu?
Další schůzka je v pondělí. Pokud se v pondělí domluvíme, tak nemocnice by mohly začít plánovat i další výkony už od pondělních odpoledních nebo úterních hodin.
Čili je to otázka řádu dnů?
Pevně doufám, že ano.