Americká média se shodují, že Trump bude mít jako prezident ohromný vliv. Zda se rozhodne své domnělé nepřátelé prostřednictvím úřadů vyšetřovat, bude záviset především na jeho vůli.
Zpravodajské služby budou podléhat přísnějšímu dohledu. Kromě sněmovních komisí se o ně začne zajímat také speciální kontrolní orgán, který má mít za určitých okolností také přístup do živých kauz.
Komise se snaží zodpovědět proč policie okamžitě nezkontrolovala kamerový systém v budově na Palachově náměstí nebo proč při své první návštěvě neprošla celou budovu, a útočníka tak včas neobjevila.
Komise má být desetičlenná. Na svou činnost dostane půl roku od založení koncem června. Má zmapovat tragické události od rána 21. prosince 2023 do konce zásahu na filozofické fakultě.
Francouzská vyšetřovací komise v archivech a po vyslechnutí osobních svědectví došla k závěru, že představitelé katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili víc než 200 tisíc dětí.
„Ne všechny státní instituce postupovaly správně. Teď nechci říkat, že to byl úmysl, spíše koordinovanost jednotlivých orgánů v danou chvíli prostě nezafungovala,“ uvedla Marie Pěnčíková (KSČM).
Sněmovní komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po loňské havárii. Otrava před rokem poničila biotop na 40 km řeky.
Pokus vědců a rybářů se solným roztokem na Bečvě nebyl podle odboru životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje porušením vodního zákona. Hostem Radiožurnálu byl přírodovědec Jakub Hruška.
Komise se ve zprávě vypořádává s postupem vyšetřování a s možnými pochybeními úřadů. Konečné znění dokumentu zveřejní komise na stránkách sněmovny nejpozději v pondělí.
Praha / Vsetín||Lenka Kabrhelová, Kateřina Pospíšilová, Alžběta Jurčová|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Česká inspekce životního prostředí prověřuje pokus vědce, který experimentem se solí zpochybnil oficiální verzi o otravě Bečvy. Proč i rok po havárii zůstávají klíčové otázky nezodpovězené?
„Naším úkolem je popsat pochybení, které při vyšetřování té události vznikly, jednotlivých úřadů a orgánů. Těch pochybení je celá řada a s každým dalším výslechem se ukazují další,“ uvedl Gazdík.
S komisí v pondělí mluvilo šest hostů. Na příští zasedání, které by se mělo uskutečnit příští týden, komise podle Pěnčíkové prozatím předvolala osm lidí, kteří už však budou v roli svědků.
„Jestli si myslíte, že bývalý ředitel chemičky trhá mouchám křídla a dusí zvířátka, tak se prosím omluvte,“ řekl poslanci ODS Stanislavu Blahovi. Brabec podotkl, že je mimo jiné rybář a houbař.
Parlamentní vyšetřovací komise by podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nepřinesla objektivní závěry. Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) by se z toho však vláda měla poučit.
Vyšetřovací komise k prověření privatizace těžařské firmy OKD se sejde v pondělí v Poslanecké sněmovně. Komise si na jednání pozvala celkem 27 svědků, někteří se však odmítli zúčastnit.
Členové sněmovní vyšetřovací komise k OKD jednali s prezidentem Milošem Zemanem. V polovině roku očekávají první výstupy komise, která zjišťuje okolnosti privatizace podniku.
Sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů pozve i premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD. Mezi nově pozvanými bude i někdejší šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta.