Česká armáda se vrátí do afrického Sahelu. Pod záštitou NATO bude cvičit mauritánské speciální síly
Země jako Mali nebo Niger jsou Česku zdánlivě vzdálené, jenže to, co se v nich děje, přímo ovlivňuje bezpečnost Evropy. Teď se do afrického regionu Sahel po roční pauze vrátí čeští vojáci. Maximálně třicítka příslušníků speciálních sil pomůže v rámci programu NATO s výcvikem svých kolegů z mauritánské armády.
Česká armáda se po roční pauze vrátí do Sahelu. Dvouletý mandát pro až tři desítky vojáků speciálních sil tento týden schválil Parlament. Češi se mají ve spolupráci s dalšími zeměmi Severoatlantické aliance zapojit do výcviku vojáků mauritánské armády.
Mauritánie je podle vrchního ředitele sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jana Jireše poslední stabilní zemí v oblasti.
Wagnerovci zintenzivnili boje v Mali. Žoldnéři minulý týden podle svědků 20 lidí zajali a dva zabili
Číst článek
Jako Sahel se označuje pás zemí táhnoucí se od břehů Atlantiku k Rudému moři, které trápí chudoba, populační exploze, absence ekonomických příležitostí a dopady klimatické změny. Do toho v regionu operují nelegální ozbrojené nebo přímo teroristické skupiny. Navíc tudy vedou migrační trasy do Evropy.
„S ohledem na náš bezpečnostní i ekonomický zájem je mimořádně závažným faktorem rychlé šíření vlivu Ruska a Číny v této oblasti. Cílem Ruska je region dále destabilizovat, vytlačit z něj západní země a zesilovat hrozby, to znamená terorismus a migraci, které mají dopady na Evropu,“ řekl Jireš nedávno poslancům výboru pro obranu, kteří návrh na vyslání vojáků podpořili.
„Aktivity Ruska v Sahelu a severní Africe jsou přímo propojené s jeho agresivní protizápadní politikou v jiných částech světa, včetně Ukrajiny,“ dodal Jireš.
Poradenství a výcvik
Mandát začíná platit hned po schválení Parlamentem, brzy tak maximálně tři desítky příslušníků českých speciálních sil vyrazí do Mauritánie. Na starost budou mít výcvik a poradenství.
„Česká republika do výstavby mauritánských ozbrojených sil přispěje tak, že se stane vedoucím národem jedné z jednotek speciálních sil, de facto budeme mít rozhodující slovo v jejich výcviku,“ přiblížil Radiožurnálu ředitel českých speciálních sil generál Miroslav Hofírek.
Mauritánie je partnerským státem NATO a v roce 2022 se stala po Tunisku druhou africkou zemí, které Aliance poskytuje pomoc v oblasti výstavby ozbrojených sil. Česko si vzalo na starost právě speciální síly. Na výcviku Mauritánců se podílejí také Britové, Američané, Němci nebo Španělé.
Sahel není českým vojákům neznámý. Skoro deset let - od roku 2013 až do konce roku 2022 - byli součástí výcvikové mise Evropské unie v Mali, což je stát sousedící s Mauritánií.
V roce 2023 byly české speciální síly několik měsíců v Nigeru. Jenže jak v Mali, tak v Nigeru došlo k vojenským převratům a z nich vzešlé vlády se rozhodly spolupracovat s Ruskem. Západní vojáci a instruktoři včetně českých se tak museli stáhnout.