„Cíl bylo zjistit, jak se pulec vyvíjí v žábu. Zkoumáme embrya, která pak následně oplodníme a v různých částech jejich vývoje je tzv. umrtvíme a naskenujeme,“ říká Jakub Harnoš pro Český rozhlas.
„Odrůda Carolina Reaper může mít pálivost v rozmezí od 1,2 milionu po 2,5 milionu jednotek. Výrobci často neznají skutečnou pálivost, takže uvádí to, co je v literatuře,“ říká chemik Pavel Diviš.
„Když je hrazda špatně nastavená, je to, jako by mi špatně fungovaly ruce. Když je moc tvrdá, tak může například gymnastu příliš vymrštit a následně může dojít k nějakému pádu,“ vysvětluje sportovec.
Co se se znalcem stalo, zjistily Radiožurnál a server iROZHLAS.cz až díky informačnímu zákonu. Kulil, který zkopíroval část svého posudku z internetu, na škole i nadále působí na znaleckých ústavech.
Podle mluvčí Petry Halíkové spolupracuje s bývalým šéfem Ústavu oceňování majetku Vysoké školy báňské Vladimírem Kulilem jiná část školy. Kam se přesně přesunul, ale odmítá vedení školy i mluvčí říct.
Smartboxy umí předat spotřebičům od distributora například takovouto zprávu: Hrozí přetížení sítě, ale nemusíš se úplně vypnout. Stačí, když snížíš výkon o 30 %.
„Odpojili jsme přívod paliva. Takovýmto způsobem jsme schopni auto znehybnit, ale zároveň ho nezastavíme na místě,“ vysvětluje Zdeněk Lokaj z Českého vysokého učení technického.
Vynález brněnských vědců nejdříve zvedne jedno z ložisek otáčivého mechanismu a poté mezi nimi vytvoří mazací vrstvu oleje. Následně můžeme na ložisko posadit desítky i stovky tun těžké objekty.
Různými pokusy a výpočty dovedou odborníci určit, jak stabilní bude určité spojení molekul v umělé hmotě – a díky tomu pak navrhnou třeba takové, které se rozloží za šest týdnů.
Z policejních statistik vyplývá, že kyberkriminalitou a v Česku dlouhodobě roste. Například loni policisté řešili 18 500 skutků. Objasněnost byla 15 procent.
Nově vyvíjený materiál vzniká na silikátové bázi s využitím pokročilých moderních technologických plniv. Zahřívání ploch se má řídit automaticky za pomoci 5G sítě.
„Jsme oficiálními partnery La Vuelty. Závod začíná 19. srpna a my máme to štěstí zdigitalizovat etapy a umožnit si je všem vyzkoušet u sebe doma,“ vysvětluje Petr Samek, šéf českého startupu Rouvy.
Výzkum, který by měl vést k potlačení světelného smogu, potrvá tři roky. Pracují na něm ti stejní vědci, kteří se před rokem podíleli na experimentu se zhasnutím veškerého veřejného osvětlení v Brně.
Takový stimulátor by mohl usnadnit třeba léčbu epilepsie nebo Crohnovy choroby. Zatím jsou výzkumníci ve fázi experimentálního testování. Do lidského těla by se mohl dostat až za několik let.
Ke jmenování i předání daru by mělo dojít ve středu 26. ledna. Od prezidentova propuštění z Ústřední vojenské nemocnice půjde o jeho první vykonávání úřadu mimo zámek v Lánech.
Deník E15 píše o nedostatku ojetých vozů v autobazarech, Mf Dnes se zaměřila na nelegální usekávání ocasů a ořezávání uší u psů. Více se dočtete ve výběru z médií, sestaveném Radiožurnálem.
Ministerstvo zdravotnictví serveru iROZHLAS.cz potvrdilo, že nebude výuku na vysokých školách jakkoliv omezovat. Ty se chtějí z velké části vrátit k prezenční docházce.
Drobné implantáty z kovu by mohly ulevit od bolesti pacientům, kteří trpí artrózou kloubů na prstech ruky nebo nohy a běžná pasivní léčba jim nezabírá.
„Došli jsme k tomu, že podíl poklesu světelného smogu je kolem 45 %, pokud všechna veřejná osvětlení zhasneme. A bylo velké překvapení, že to není víc,“ říká Baxant.
Učitelů bude podle ministerstva školství ubývat do roku 2035. Podle šetření bude školám do pěti let chybět 12 000 úvazků, píše týdeník Hrot. Více ve výběrů z médií, který připravil Radiožurnál.