Základní kroky pro záchranu mokrých dokumentů může podniknout každý doma. Fotografie nebo dokumenty vloží do igelitového sáčku, dá do mrazáku, kde mohou být klidně rok, a potom se zvolí metoda sušení.
Když velká voda vyplaví knihovny nebo archivy firem, většinou nezbývá než promočené písemnosti vyhodit. Akademie věd teď ale veřejným i soukromým institucím nabízí speciální vysoušecí přístroj. Zařízení se osvědčilo už před jedenácti lety, kdy se Českem prohnala povodeň. Většinu vzácných dokumentů se tehdy podařilo zachránit.
Velká voda opadá, obyvatele postižených obcí ale čeká další těžké období. Začínají s úklidem i obnovou zničených a poškozených domů. Jedním z největších problémů jsou vlhké a podmáčené zdi. Obce i jednotlivci proto potřebují vysoušeče, při jejich nesprávné manipulaci však hrozí i zřícení budov. Jak je tedy používat a na co si mají lidé dávat pozor?
Lidé v Chrastavě na Liberecku, kterým nedávno rozvodněná řeka Jeřice zaplavila domy, mohou po dokončení úklidu zatopených místností začít vysoušet. Od hasičů si mohou dnes vyzvednout vysoušeče, které ještě včera používali lidé v moravských Troubkách.
Až sedm stovek vysoušečů mají k dispozici hasiči na Děčínsku. Lidé, které postihla povodeň, ale o ně nemají takový zájem, jak se čekalo. Někteří si totiž začali vybírat, jaký typ vysoušeče by se jim zamlouval.
Podle předpovědi by o víkendu mělo být hezky a svítit slunce. V regionu přestalo pršet a tak mohou například obyvatelé Karvinska spustit vysoušeče, které jim půjčila radnice.