„Kuchyně restaurace je mikrokosmos pozdního kapitalismu. Jsou založené na velkém tlaku na výkonnost, jsou tam lidé z nejrůznějších částí světa, kteří ale nemají čas se pořádně poznat,“ říká režisér.
Shakespearův portrét vynesl do horních vrstev zemské atmosféry meteorologický balon s kamerou a GPS lokátorem. Celý let byl natáčen pro účely krátkého filmu Lovers and Madmen.
Herci Jiří Štěpnička a Viktor Preiss natáčejí v karlínském studiu Českého rozhlasu novou rozhlasovou hru s názvem Garderobiér. Vychází ze stejnojmenné, slavné divadelní předlohy Ronalda Hardwooda
„Šílenství existovalo vždycky, ale nebylo to tak pojmenováno. V alžbětinské Anglii už ale ano,“ říká překladatel Hilský, který popisuje šílenství jako rozšířenou nemoc v Shakespearově Anglii.
Významná část Shakespearova dramatického díla vyšla v souboru známém jako První folio před 400 lety. Ve výstavní síni londýnské Christie's budou vzácné výtisky z roku 1623.
Herci Leonard Whiting a Olivia Husseyová v žalobě uvedli, že „se domnívali, že jim nezbývá nic jiného než hrát nazí s make-upem na těle, jak se po nich chtělo“ a že s nimi režisér jednal nepoctivě.
Školy rozpoznávají rozumové nadání. Pohybové, umělecké, manuální nebo sociální bývá naopak výrazně opomíjeno. Podle České školní inspekce by učitelé měli dávat žákům větší prostor pro vyjádření.
V covidové aktualizaci platí, že není možné očekávat stoprocentní spolupráci vždy a všech, byť by se jednalo o dobrou věc. Přečtěte si komentář Jana Fingerlanda.
Sourozenecká setkání nemusí být vždy úplně příjemná. O tom je komedie Neperte se, prosím vás!, kterou v české premiéře uvedl její autor a izraelský dramatik Gur Koren.
Láska, odpuštění, ale také plno kouzel. To nabízí pondělní představení Bouře, které otevírá letošní ročník divadelního festivalu Letní shakespearovské slavnosti.
Ze školních tříd by kvůli novému zákonu mohly být vykázány verše o lásce osob stejného pohlaví v básních Sapfó nebo příběhy o oblékání oděvů opačného pohlaví v Shakespearových hrách.
Bílou fontánu naplnili mýdlem, poté se vrhli i v oblečení do vody, kde si dokonce rozložili lehátka. Botami od bláta pak pošlapali nejen fontánu, ale i samotnou Shakespearovu sochu.
„Hlavním tématem není Shakespearovo dílo, ale Shakespearova doba,“ uvedl v úvodu knihy Martin Hilský. Publikace Shakespearova Anglie je rozdělena na čtyři části a každá se zabývá jiným aspektem doby.
Posledním překladatelským počinem profesora Hilského jsou eseje amerického básníka první poloviny 20. století T. S. Eliota. Eliotovy eseje jsou prý záznamem toho, jak básník nahlas přemýšlí.
Holm se proslavil svými rolemi ve snímcích Vetřelec, Ohnivé vozy nebo filmové adaptaci populární fantasy série Pán prstenů, kde ztvárnil postavu hobita Bilba Pytlíka.
Původní scénu nechala postavit v roce 1599 Shakespearova divadelní společnost Služebníci lorda komořího. O 14 let později byla stavba zničena při požáru.
V 11. století začali mniši do těsta přidávat zázvor a perníčky dosáhly dnešní podoby. To už katoličtí mniši začali používat při pečení různé složité formy zobrazující náboženské symboly.
Analýza Petra Plecháče z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd přisuzuje zhruba polovinu zásluh na hře Jindřich VIII. z Avonu anglickému dramatikovi Johnu Fletcherovi.
Stanice ČRo Vltava zve na výjimečný rozhlasový zážitek. Pod oblohou Planetária Praha se odehraje příběh, který spojí Shakespearovou lebku, Fausta a Prospera s duchy různých Shakespearových postav.
Po těžké nemoci zemřel v pátek ráno překladatel, režisér a nakladatel Jiří Josek. Bylo mu 68 let. Josek překládal z angličtiny a věnoval se dílu Williama Shakespeara.
Uplynulo 400 let, co zemřel jeden z nejvýznamnějších světových dramatiků William Shakespeare. Jeho tvorbu i život připomene množství událostí v rodné Velké Británii i ve světě. Jelikož se dnešní den připomíná také 400. výročí úmrtí španělského spisovatele Miguela de Cervantese, vyhlásilo UNESCO 23. duben Světovým dnem knihy a autorského práva.
Slavný příběh tragické lásky se po jedenácti letech vrací na Pražský hrad. Romea a Julii pro Letní shakespearovské slavnosti nazkoušela režijní dvojice SKUTR. Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka do hlavních rolí nešťastných milenců obsadili Terezu Voříškovou a Jana Sklenáře. Vedle nich se představí také třeba Naďa Konvalinková, Saša Rašilov, Lenka Krobotová nebo Jiří Vyorálek.
Soubor Prague Shakespeare Company v sobotu uvede Shakespearovu hru Večer tříkrálový. Na divadelních prknech pražského Divadla Kolowrat se v hlavní roli objeví britská velvyslankyně Jan Thompsonová.
Romeo a Julie, hubatá Kateřina, váhavý princ Hamlet, živočišný Falstaff, lstivý Richard III., podlý Jago. Jen málokdo nezná slavné postavy z her Williama Shakespeara, od jehož narození uplynulo 450 let. O soukromém životě anglického básníka a dramatika se toho přitom moc neví. Známé dokonce není ani přesné datum, kdy se narodil. Tradičně se ale uvádí 23. duben 1564.