Věda pro děti: Znáte historii sněhuláků? Stavěl je už Michelangelo, v 18. století spíše děsili
Historie vytváření figur ze sněhu sahá celkem hluboko do minulosti. Nevíme přesně, kdy a kdo uplácal ze sněhu prvního sněhuláka a jestli to bylo dítě, nebo dospělý. Ale už v jedné modlitební knížce z roku 1380 najdeme jeho malou kresbičku. To znamená, že stavění sněhuláků už tehdy byla rozšířená zábava.
A jak to bylo s tím Michelangelem? V životopisu italského sochaře a architekta stojí, že tento umělec v zimě mezi roky 1492 a 1493 vymodeloval na nádvoří Medicejského paláce ve Florencii postavu ze sněhu.
Znáte historii sněhuláků? Psal o nich už Shakespeare, v 18. století spíše děsili
Další dochovaný písemný doklad o sněhulácích je z druhé poloviny 16. století. Psal o nich taky slavný dramatik William Shakespeare ve své hře Richard II.
Velké popularity se pak dočkali v 18. století, kdy se v jedné německé knize poprvé objevuje i jejich název. Německy to je Schneemann, česky sněhulák.
Zobrazován byl ale sněhulák často s hrozivým výrazem, byl ztělesněním zimy a třeskutého mrazu.
Až v průběhu 19. století začínají lidé přistupovat k zimě i trochu jinak, než jen jako k období strádání. Sněhulák se stává sympatickým chlapíkem a získává úsměv.
Věda pro děti: Z čeho se vyrábí marshmallow a podle jaké rostliny se jmenuje?
Číst článek
Také už má tvar, který známe i dnes. Tři koule na sobě, ta největší představuje nohy, střední tělo a malá hlavu.
Zvyšuje se počet obrázků sněhuláků v dětských knížkách a sněhuláci jsou i jedním z motivů na vánočních pohlednicích.
Nakonec se sněhulák dostává i na vánoční stromečky v podobě ozdob a taky se třeba stává hlavní postavou filmů, třeba amerického rodinného filmu Jack Frost.
Největšího sněhuláka v Česku postavili začátkem března roku 2005 v Dlouhé Třebové a měřil 8,52 metru. Jeho nos měl skoro 2 metry a na jeho stavbě se podílelo asi 30 lidí a samozřejmě nejen oni, ale třeba i bagr a autojeřáb.