Věda pro děti: Znáte historii sněhuláků? Stavěl je už Michelangelo, v 18. století spíše děsili

Historie vytváření figur ze sněhu sahá celkem hluboko do minulosti. Nevíme přesně, kdy a kdo uplácal ze sněhu prvního sněhuláka a jestli to bylo dítě, nebo dospělý. Ale už v jedné modlitební knížce z roku 1380 najdeme jeho malou kresbičku. To znamená, že stavění sněhuláků už tehdy byla rozšířená zábava.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znáte historii sněhuláků?

Znáte historii sněhuláků? | Zdroj: Shutterstock

A jak to bylo s tím Michelangelem? V životopisu italského sochaře a architekta stojí, že tento umělec v zimě mezi roky 1492 a 1493 vymodeloval na nádvoří Medicejského paláce ve Florencii postavu ze sněhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Znáte historii sněhuláků? Psal o nich už Shakespeare, v 18. století spíše děsili

Další dochovaný písemný doklad o sněhulácích je z druhé poloviny 16. století. Psal o nich taky slavný dramatik William Shakespeare ve své hře Richard II.

Velké popularity se pak dočkali v 18. století, kdy se v jedné německé knize poprvé objevuje i jejich název. Německy to je Schneemann, česky sněhulák.

Zobrazován byl ale sněhulák často s hrozivým výrazem, byl ztělesněním zimy a třeskutého mrazu.

Až v průběhu 19. století začínají lidé přistupovat k zimě i trochu jinak, než jen jako k období strádání. Sněhulák se stává sympatickým chlapíkem a získává úsměv.

3:24

Věda pro děti: Z čeho se vyrábí marshmallow a podle jaké rostliny se jmenuje?

Číst článek

Také už má tvar, který známe i dnes. Tři koule na sobě, ta největší představuje nohy, střední tělo a malá hlavu.

Zvyšuje se počet obrázků sněhuláků v dětských knížkách a sněhuláci jsou i jedním z motivů na vánočních pohlednicích.

Nakonec se sněhulák dostává i na vánoční stromečky v podobě ozdob a taky se třeba stává hlavní postavou filmů, třeba amerického rodinného filmu Jack Frost.

Největšího sněhuláka v Česku postavili začátkem března roku 2005 v Dlouhé Třebové a měřil 8,52 metru. Jeho nos měl skoro 2 metry a na jeho stavbě se podílelo asi 30 lidí a samozřejmě nejen oni, ale třeba i bagr a autojeřáb.

Eva Sinkovičová, kpe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme