Z politických spojenců se v posledních letech stali nesmiřitelní soupeři. Hráli roli už v pádu vlády Ivety Radičové v roce 2011, teď jejich spory trhají na kusy i soudržnost současné slovenské vlády.
V čele strany Kisku nahradila Veronika Remišová. S odstupem se ukázalo, že volba Remišové nebyla šťastná. Nedokázala zahrnout celé široké spektrum postojů, které kdysi reprezentoval Kiska.
Praha||Lenka Kabrhelová, Pavel Vondra, Martin Melichar|Zprávy ze světa|Vinohradská 12
Vláda Igora Matoviče je rok po svém nástupu na pokraji rozpadu. Premiér čelí kritice od vlastních ministrů za jednostranná rozhodnutí i útočnou komunikaci. Jakým lídrem se během pandemie ukázal být?
Po měsících čekání, kdy se z nejvyšší politiky stáhl, Kiska oznámil, že definitivně kvůli zdravotnímu stavu končí. Na svém facebookovém profilu napsal, že už v pondělí jej čeká další operace.
Ve stínu zpráv o koronavirové pandemii na Slovensku a jak ji vláda premiéra Igora Matoviče řeší, se odehrává jeden pozvolný odchod z politiky, který by byl ještě před rokem těžko představitelný.
Po dvanácti letech vládnutí na Slovensku končí mocenská garnitura strany Smer a jejího předsedy Roberta Fica volebním výpraskem a v Bratislavě jí předpovídají cestu Vladimíra Mečiara do zapomnění.
„Igore, blahopřejeme a držíme palce,“ vzkázal Kiska vítězi voleb Igoru Matovičovi a jeho hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, které podle dvou odhadů sobotního hlasování přesvědčivě vyhrálo.
Pro vznik politické strany je na Slovensku potřebná podpora nejméně 10 tisíc obyvatel, strana Za lidi získala podpisy 16 tisíc občanů. Ustavující sněm plánuje na konec září.
Spolupracovat chce Kiska například s bývalým velvyslancem při NATO, s představiteli samosprávy nebo spoluorganizátorem loňských protivládních demonstrací.