Ochutnala jsem terrinu z divokého králíka a pečenou koroptev. Při jídle mi neustále vrtala hlavou otázka: Proč Češi konzumují zvěřinu tak málo, když představuje jak kvalitní, tak chutnou surovinu?
Králíci a zajíci spadají do stejného řádu zajícovců, patří i ke stejné čeledi zajícovitých, ale mají odlišný rod. Jsou to tedy blízcí příbuzní, ale existují mezi nimi zásadní rozdíly.
Zakázka pražského dopravního podniku čelí kritice, objevuje se v ní firma spojená s kauzou Dozimetr, píše Právo. A po českých polích běhá podle Deníku málo zajíců. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Mrtví zajíci na Brněnsku je přesně to, čeho jsme se obávali, říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. S hraboši v krajině musí podle něj zemědělci prostě počítat.
Firma Bonagro minulý týden na polích u Brna plošně aplikovala jed na hraboše. Oznamovací povinnost splnila, řekl ředitel. Myslivci našli uhynulé zajíce.
Škoda nejspíš přesáhne 100 000 korun, protože jen u zajíců je podle Živěly stanovena hodnota 2500 korun za kus. „Já to dál budu řešit s právníky a podám trestní oznámení,“ dodal Živěla.
Veterináři letos potvrdili dva nakažené zajíce brucelózou, oba byli ve Zlínském kraji. Nákaza je přenosná na člověka, může způsobit vysoké horečky, zimnici, svalovou slabost a nechutenství.
Myslivci si letos na Přerovsku naplánovali 113 honů. V části regionu si zastřílí po roční pauze, kvůli nedostatku zvěře totiž loni desítky honů zrušili. Letos se naopak některým mysliveckým sdružením podařilo zvýšit počty zajíců polních.
Lidé na Českolipsku by se měli v těchto dnech vyhýbat zajícům. V Brenné se objevilo ohnisko infekční zaječí tularémie, kterou přenáší i drobní hlodavci a klíšťata. Nakazit se mohou i lidé například přímým kontaktem s uhynulým zvířetem. Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj proto vydala mimořádné veterinární opatření. Každé uhynulé zvíře, které myslivci najdou, musí na laboratorní vyšetření.
Myslivci letos přikrmují zvěř nejen v zimě, ale i v létě. Důvodem je mimořádně horké léto a panující sucho, kvůli kterému hrozí hlad především zajícům.
Rakouská čokoládovna letos poprvé testuje nové velikonoční zajíčky. Původně byli zabalení ve zlaté fólii a s mašlí na krku, firma je však musela přebalit poté, co prohrála dlouhý spor se švýcarským konkurentem.
V těchto měsících dochází k páření neboli honcování zajíců, kterých v přírodě ubývá. Myslivci proto žádají majitele psů, aby svá zvířata nevenčili v přírodě na volno. Psi zvěř ruší a zahání ji na frekventované silnice. Myslivecká stráž pak může psa, který bude pytlačit 200 metrů od posledního stavení, zastřelit.
O velikonocích můžete na Hlučínsku u Opavy vidět zajímavou věc - děti, které běhají po zahradě a něco hledají. Vždy v pondělí ráno pro ně rodiče nebo prarodiče nachystají hnízda od zajíčka. Tento zvyk se v Česku uchytil jenom tady.
Netýrejte během velikonočních svátků zajíce - to je ve zkratce podstata kampaně, kterou spustili v Maďarsku. Ochránci zvířat a zástupci zoologických zahrad si vzali na pomoc známé osobnosti. Společně přemlouvají rodiče, aby svým dětem živé zajíčky nekupovali. Především tehdy, když se o ně nemá po Velikonocích kdo postarat. Řešením se staly takzvané hladírny.